Złe wychowanie Cameron Post

Tytułowa Cameron Post (Chloe Grace Moretz) to amerykańska nastolatka o nienormatywnej seksualności. Wypełniając cukierkowate standardy i amerykański sen jeszcze na początku filmu szykuje się na bal, jest chłopiec, bukiecik i wspólne zdjęcia w domu. Chwilę później ten sam chłopiec przyłapuje Cameron na erotyce celebrowanej z kim innym. A konkretnie z najlepszą przyjaciółką.

Ponieważ dziewczyna wywodzi się ze środowisk konserwatywnych, tłamszących przejawy seksualności w jej nieoczywistych wariantach, zesłana zostaje do ośrodka religijnego, w którym przejść ma „terapię konwersyjną”. Tu poznaje Jane Fondę – tak przedstawia się inna niepokorna podopieczna placówki (w tej roli charyzmatyczna Sasha Lane, która rozbłysła w „American Honey”) oraz Czerwonego Orła (Forrest Goodluck). We trójkę, w okolicznościach cokolwiek niesprzyjających, przywodzących na myśl „Lot nad kukułczym gniazdem”, podejmują walkę o własną godność i tożsamość.

Film ten jest adaptacją poczytnej powieści młodzieżowej. Ale nie należy go z tego powodu dyskredytować jako filmidła dla młodzieży, nic z tych rzeczy (tu dodam, że obraz zdobył Nagrodę Główną Jury w Sundance). Siłą jest tu emocjonalne zaangażowanie, jakie krzesa w nas główna bohaterka. Szczerze sekundujemy jej walce, trwaniu przy swoim w wyjątkowo niesprzyjających okolicznościach. Czy uda jej się? Odsyłam do filmu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *