buty

Pokaz filmu „Toksyczna skóra z Hazaribag” i spotkanie „Wyprodukowano w Azji” z okazji Dnia Praw Człowieka.

Z okazji Światowego Dnia Praw Człowieka Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zaprasza na pokaz dokumentu „Toksyczna skóra z Hazaribag”, połączonego z dyskusją na temat sytuacji pracowników fabryk branży obuwniczej i skórzanej w Indiach oraz Chinach. Wstęp jest wolny.

Na obrzeżach Dhaki, stolicy Bangladeszu, znajduje się gigantyczny slums Hazaribag. Mieszka w nim około 500 tysięcy osób będących tanią siłą roboczą dla garbarni dostarczających tanie skórzane wyroby do Europy. Każdego roku w Hazaribag przetwarzanych jest przeszło 14 milionów skór. W zakładach, które się tym zajmują, warunki pracy są archaiczne, a metody garbowania i maszyny – niezmienne od 30 lat. Pracownicy są permanentnie narażeni na złe warunki pracy, jedyne ubranie ochronne, jakie dostają, to plastikowe okulary. Gdy zachorują, natychmiast są zastępowani. Na każdym etapie garbowania pracownicy mają styczność z niebezpiecznymi, często rakotwórczymi, środkami chemicznymi. Nic więc dziwnego, że 90% zatrudnionych w zakładach przewlekle choruje a śmiertelność w tym rejonie jest 300 razy większe niż w reszcie kraju. Mimo iż Bangladesz podpisał Konwencję o prawach dziecka, dzieci zatrudniane są w Hazaribag bardzo często, gdyż stanowią najtańszą siłę roboczą. Slums na obrzeżach Dhaki jest na liście 30 najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie. Codziennie tony toksyn wydobywają się z fabryk i rozprzestrzeniają w mieście. Ścieki trafiają prosto do Burigangi, która jest trzecią najbardziej zanieczyszczoną rzeką świata. Mieszkańcy slumsów codziennie myją się w niej i piorą swoje ubrania. To właśnie takim warunkom życia i pracy Europa zawdzięcza niskie ceny torebek, butów i ubrań ze skóry. Światowa Organizacja Handlu stara się poprawić warunki w garbarniach, jednak właścicielami dziewięciu z nich są członkowie rządu, którzy używają swoich wpływów, aby nie przenosić fabryk poza miasto i nie wprowadzać w nich wyższych standardów pracy. Czy to z góry przegrana sprawa?

Pokaz filmu „Toksyczna skóra z Hazaribag” odbędzie się 8 grudnia (czwartek) o godz. 19:00 w Kinie KC (ul. Nowy Świat 6/12). Po pokazie odbędzie się spotkanie „Wyprodukowano w Azji, czyli skąd pochodzą nasze buty?”. 

Chiny i Indie to dwaj najwięksi producenci obuwia na świecie. Tamtejsze fabryki dostarczają buty do sklepów wielu znanych europejskich marek. Zatrudnieni w nich pracownicy często nie otrzymują pensji wystarczającej im na godne życie, pracują w długich nadgodzinach i w warunkach zagrażających ich zdrowiu. Utrudnia im się zakładanie związków zawodowych i walkę o swoje prawa.

Podczas spotkania po filmie poruszona zostanie kwestia tego jaką rolę w poprawie sytuacji w przemyśle skórzanym i obuwniczym mogą odegrać znane marki oraz co każdy z nas może zrobić, by pomóc. Będzie można również zapoznać się z alternatywnymi materiałami imitującymi skórę, bezpiecznymi dla środowiska i ludzi pracujących przy ich wytworzeniu.

Pokaz filmu „Toksyczna skóra z Hazaribag” odbędzie się 8 grudnia (czwartek) o godz. 19:00 w Kinie KC (ul. Nowy Świat 6/12). Po pokazie odbędzie się spotkanie „Wyprodukowano w Azji, czyli skąd pochodzą nasze buty?”.

Spotkanie poprowadzi dziennikarka i redaktor mody i stylu życia w magazynie „Wysokie Obcasy“ Karolina Sulej. W spotkaniu po filmie wezmą udział:

  • Aleksandra Jatczakhistoryczka sztuki i mody z Katedry Mody ASP z Warszawy. Regularnie publikuje na łamach „L’Officiel” i „Monitor Magazine”. Autorka artykułów naukowych i popularno-naukowych z dziedziny sztuki, kuratorka wystaw i organizatorka wydarzeń kulturalnych.
  • Elżbieta Lelek – założycielka marki PIÑANA BAG oraz sklepu i marki odzieżowej Vegemoda. W swoich projektach używa najchętniej bawełny organicznej, roślinnych barwników oraz materiału pozyskanego z włókien liści ananasa.
  • Katarzyna Chudyńska-Szuchnikspecjalistka ds. edukacji w zespole Muzeum Warszawskiej Pragi (oddział Muzeum Warszawy), gdzie prowadzi cykl spotkań, warsztatów i wizyt w pracowniach pt. „Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy”.
  • Alicja Wysocka – założycielka marki Alfa Omegi. Alfa Omegi dotyka zagadnień kolaboracji i rękodzieła, lokalności i lojalności, podważa pojęcie autorytetu i autorstwa, rynku sztuki i działania wielkich marek.
  • Joanna Szabuńko – ekspertka ds. zrównoważonej produkcji i konsumpcji z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. Resercherka, autorka raportów nt. warunków pracy przy produkcji ubrań w Polsce i Bangladeszu, koordynatorka kampanii konsumenckich, współzałożycielka Clean Clothes Polska i wiceprezeska Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.

„Toksyczna skóra w Hazaribag” reż. Eric de la Varène, Elise Darblay, Francja, Bangladesz 2012, 51 min.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *