BeksińskiPlakat

Wyciąg z Kultury

Co: Wystawa „Beksiński Nieznany”

Gdzie: BUW

Kiedy:

Opis wydarzenia:

Wystawa „Beksiński Nieznany”

          Zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego – fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych – będzie można obejrzeć w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (BUW) w dniach od 20 marca do 9 kwietnia. Wydarzeniu towarzyszyć będą m.in. wykłady multimedialne, prezentacje filmów dokumentalnych o artyście oraz pokazy VR (wirtualnej rzeczywistości).

Beksiński jakiego nie znamy

– Większość osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę „nieznaną” cząstkę Beksińskiego chcemy pokazać podczas wystawy. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy. – mówi Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński”. Wydarzenie daje szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) Zdzisława Beksińskiego. Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), który pozwala „wniknąć” w świat stworzony w oparciu o wyobraźnię artysty. Filmy dokumentalne przybliżają sylwetkę Beksińskiego jako człowieka i artysty. Dopełnieniem wystawy jest wykład opisujący w skondensowany sposób życie i całą drogę twórczą Beksińskiego.

******

Zdzisław Beksiński (1929-2005)  – fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powraca do rodzinnego miasta. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadza się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską, a w latach  90. odkrywa grafikę komputerową. Zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

Organizatorzy:

Fundacja „Beksiński”

Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego

MUZEUM Historyczne w Sanoku

Miejsce wystawy:

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

(Poziom 0)

ul. Dobra 56/66

Data i godziny otwarcia wystawy:

20 marca – 9 kwietnia 2017

pon. – pt. 10.00 – 20.00

sb. – nd. 10.00 – 21.00

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *