wiosnaFilmow

Wyciąg z Kultury:

Co: Wiosna Filmów

Gdzie: Kino Praha

Kiedy: 2-9 kwietnia

Opis wydarzenia:

2 kwietnia rozpoczął się Festiwal WIOSNA FILMÓW. Impreza odbywa sie w Warszawie po raz 23. Organizatorzy, jak co roku, przygotowują przegląd filmów z całego świata, docenionych na najważniejszych światowych festiwalach. Seanse odbywają się w kinie PRAHA. Bilety na każdy pokaz kosztują 10 PLN.

WIOSNA FILMÓW już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych, otwierających wiosenny sezon w Warszawie. W tym roku Festiwal odbędzie się w dniach 2-9 kwietnia. Filmy prezentowane będą w 9 pasmach takich jak Triumfatorzy festiwali, Faworyci publiczności czy Polskie kino na świecie.

W ciągu ośmiu dni widzowie zobaczą ponad 60 filmów z całego świata. Wiele z nich zaprezentowanych będzie po raz pierwszy w Polsce. W programie znajdą się obrazy docenione na najlepszych międzynarodowych festiwalach. Będzie można zobaczyć filmy pokazywane między innymi w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Locarno, Montrealu, San Sebastian czy Sundance.

WIOSNA FILMÓW to również perły wypatrzone na mniejszych, ale równie ważnych na mapie każdego kinomana festiwalach, takich jak Cottbus, Toronto, Mannheim, Rzym czy Saloniki. Festiwal prezentuje także filmy wskazane przez Europejską Akademię Filmową (EFA) oraz Amerykańską Akademię Filmową.

W ramach otwarcia pokazano obraz „FRANTZ”. To najnowszy film Françoisa Ozona, twórcy „Basenu” czy „8 kobiet”. Film nominowany jest w 11 kategoriach w tegorocznych Cezarach. Zdobył również nagrodę dla najlepszej młodej aktorki na ostatnim festiwalu w Wenecji. Pokaz na WIOŚNIE FILMÓW będzie jego polską premierą.

FRANTZ”, w reżyserii francuskiego mistrza suspensu i delikatnej erotyki Françoisa Ozona, to stylowa i sugestywna mieszanka romansu i kryminału w stylu retro. Niewielkie niemieckie miasto, lata 20., tuż po wojnie. Młoda Niemka, Anna, odwiedza miejsce spoczynku poległego na froncie narzeczonego. Ku swemu zdumieniu, dziewczyna spotyka nad grobem Frantza tajemniczego mężczyznę obcego pochodzenia. Mężczyzna, Adrien, okazuje się przybyszem z Francji. Przedstawia się jako przyjaciel zmarłego. Z biegiem czasu między Francuzem a Niemką zaczyna się rodzić osobliwa więź. Tylko czy Adrien rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje?

Oprócz „FRANTZA” swoje polskie premiery na WIOŚNIE FILMÓW będą miały m.in. „W sieci„, najnowszy film kultowego koreańskiego reżysera Kim Ki-duka czy „Historia pewnego życia” w reżyserii Stephana Brize, zdobywca nagrody FIPRESCI na ostatnim festiwalu w Wenecji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *