Wichrowe Wzgórza

Wyciąg z Kultury:

Co: Prapremiera spektaklu „Wichrowe Wzgórza”

Gdzie: Dom Kultury Kadr

Kiedy: 12 grudnia o 19.00

Opis wydarzenia:

Ich powieści są bestsellerami oraz ogromną zagadką dla literaturoznawców od prawie dwustu lat. Wiele pytań wzbudzają również ich fascynujące, przypominające powieść gotycką życiorysy – pełne sprzeczności oraz dziwnych, tajemniczych wątków. Dlatego nadeszła pora by siostry Brontë stanęły na scenie, rozluźniły gorset wiktoriańskich konwenansów i przemówiły do nas głosem współczesnych kobiet. PRAPREMIERA spektaklu „Wichrowe Wzgórza non fiction” już 12 grudnia o 19:00 w Domu Kultury Kadr!

Dziwne losy sióstr Brontë

„Wichrowe Wzgórza”, „Dziwne losy Jane Eyre” czy „Lokatorka Wildfell Hall” to książki, które wciąż emocjonują miliony czytelników. Literaturoznawcy od niemal dwustu lat spierają się o to, do kogo należy autorstwo słynnych powieści. Czy napisała je Charlotte Brontë, najstarsza z sióstr? Czy też – jak przekonywała sama Brontë – los obdzielił talentem literackim wszystkie siostry: Charlotte, Emily i Annę, co byłoby bezprecedensowym zrządzeniem losu?

Niespójność i tajemniczość charakteryzuje również biografie sióstr, które spędziły swoje życie mieszkając na plebanii z ojcem pastorem oraz bratem oportunistą. „Grzeczne”, religijne i dobrze ułożone pisały powieści pełne okrucieństwa, szaleństwa, przemocy i potężnych namiętności. Kluczowe punkty ich życiorysu wyznaczały kolejne śmierci bliskich i książki, które siostry uparcie pisały i wydawały, najpierw pod męskimi pseudonimami, a potem pod własnym nazwiskiem.
Siostry Brontë to również emancypantki, walczące ze stereotypem, że dobrym pisarzem może być jedynie mężczyzna.

Słowo w ruchu

Spektakl „Wichrowe Wzgórza non fiction” nie tylko czerpie z literatury oraz zagadkowych życiorysów sióstr Brontë. To próba przybliżenia skomplikowanego procesu pisania wraz z towarzyszącą mu powtarzalnością, (samo) dyscypliną, bólem, czy neurozą.

Dlatego ważnym środkiem wyrazu jest ruch sceniczny, który oddaje strukturę słowa, otwiera nowe znaczenia i pozwala oddać ekspresję tworzenia. Autorzy spektaklu poszukują w nim odpowiednika „twórczego ADHD”, wykorzystując umiejętność pracy z ciałem aktorek wcielających się w role sióstr. To wszystko zachowując gotycki charakter romantycznej epoki, ale poszerzając go o współczesną perspektywę i język.

Siła trzech sióstr

„Wichrowe Wzgórza non fiction” to kolejny spektakl produkcji Fundacji ART_Committed, w którym Agnieszka Bednarz, Paulina Jóźwicka oraz Katarzyna Kostrzewa (absolwentki Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu) występują razem, wcielając się w role sióstr. Od 2011 roku aktorki występują w spektaklu „Projekt: 3 Siostry”, będącym interpretacją wybitnego dzieła Antoniego Czechowa „Trzy siostry”. Spektakl ten stał się inspiracją do stworzenia filmu tańca „Siostry”, który został zaprezentowany w 2018 r. na Międzynarodowym Festiwalu Mobile Dance Movie Festival w Nowym Jorku.

Prapremiera: 12 grudnia 2018 r., godz.: 19:00, Dom Kultury Kadr

Drugi spektakl: 19 grudnia 2018 r., godz: 19:00 (Wichrowe Wzgórza non fiction | Spektakl w DK Kadr)✴

Tekst dramatu: Agnieszka Wolny-Hamkało
Reżyseria / Scenografia: Marta Streker
Muzyka: Michał Paduch
Kostiumy: Lula Kosmynka
Choreografia / Ruch sceniczny: Mikołaj Mikołajczyk
Obsada: Aga Bednarz, Paulina Jóźwicka, Kasia Kostrzewa
Producent: Fundacja ART_committed
Producent wykonawczy: Jakub Krawczyk
Bilety: dostępne online (https://bit.ly/2FODLev) iraz w kasie Domu Kultury KADR

Kulisy powstawania spektaklu oraz informacje o twórcach i sztuce na:
https://www.facebook.com/artcommitted
Instagramie ➡ @art_committed

 

KONKURS! Do zgarnięcia podwójne zaproszenie na środową prapremierę spektaklu. Aby wziąć udział w konkursie, w komentarzu pod postem wpisz nazwisko pisarki, której twórczość uważasz za godną uwagi. Przed środowym południem jedna spośród osób, które to uczynią, otrzyma powiadomienie o wygranej. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *