narodowe — kopia

Opis obrazów na zdjęciu powyżej: Sofonisba Anquissola (1532-1625). Gra w szachy, 1555 // Sofonisba Anquissola, Autoportret przy sztaludzie, ok. 1556 // Luca Mombello (1518-1520[?]-1588-1596[?]), Immaculata i Bóg Ojciec

Wyciąg z Kultury:

Co: Brescia. Renesans na północy Włoch. Moretto – Savoldo – Moroni. Rafael – Tycjan – Lotto

Gdzie: Muzeum Narodowe

Kiedy: 2 czerwca – 28 sierpnia

Opis wydarzenia:

Wystawa „Brescia. Renesans na północy Włoch” zorganizowana w Muzeum Narodowym w Warszawie, zgromadzi blisko 50 obrazów mistrzów północnowłoskiego renesansu. Zaprezentowane zostaną dzieła z Pinakoteki Tosia Martinenga w Brescii, z Accademii Carrara w Bergamo i z włoskich kolekcji prywatnych, a także kilkanaście płócien mistrzów lombardzko-weneckiego cinquecenta ze zbiorów polskich. Dopełnienie i jednocześnie ważny punkt ekspozycji stanowić będzie obraz Rafaela (1483-1520), Chrystus błogosławiący. Rafael, najmłodszy z trójki genialnych artystów włoskiego renesansu, obok Leonarda i Michała Anioła uznawany był za boskiego malarza. Już za życia został okrzyknięty geniuszem, po śmierci zaś opłakiwali go w swych wierszach wybitni poeci. Jego malarstwo stało się symbolem renesansowej harmonii i miarą doskonałości. Wystawa pozwoli na porównanie dzieła tego wielkiego mistrza z obrazami współczesnych mu artystów działających na północy Włoch. Oprawa plastyczna wystawy, powierzona znakomitemu scenografowi teatralnemu Borisowi Kudliczce, ma spełnić szczególną rolę. Pomoże ona dostrzec i zrozumieć, jakie były źródła i najważniejsze założenia renesansowego malarstwa Północnych Włoch.

Wystawa pozwoli szerzej spojrzeć na samo zjawisko północnowłoskiego renesansu, ukazując różnorodność istniejących postaw artystycznych, oszałamiające bogactwo stylistyczne i ideowe tego czasu, a zarazem nadrzędne dla wszystkich nurtów zamiłowanie do prostoty i ładu.

Wystawa pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezydenta Republiki Włoskiej Sergia Mattarelli, została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie w związku Jubileuszem 1050-lecia Chrztu Polski i Światowymi Dniami Młodzieży we współpracy z Fondazione Brescia Musei i STart. Wydarzenia towarzyszące zostały zorganizowane we współpracy z Ambasadą Republiki Włoskiej i Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie.

Kurator wystawy: Joanna Kilian

Ekspozycji towarzyszy katalog, który pozwala nie tylko poznać bliżej dzieła najwybitniejszych malarzy XVI wieku tworzących w Lombardii i Veneto, lecz także daje możliwość szerszego spojrzenia na całe środowisko artystyczne północnych Włoch doby ciquecenta, dzięki publikowanym również w wersji anglojęzycznej esejom. Zapraszamy także do zapoznania się z programem wydarzeń towarzyszących wystawie oraz do wysłuchania audoprzewodników udostępnionych na stronie internetowej MNW.  Zachęcamy także do zapoznania się z pokazem tematycznym w Cyfrowym MNW będącym prezentacją wybranych zabytków z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie eksponowanych na wystawie.

(Opis pochodzi ze strony Muzeum: http://www.mnw.art.pl)

Godziny otwarcia

poniedziałki: nieczynne

wtorki–niedziele: 10.00–18.00
czwartki: 10.00–21.00

 „Brescia. Renesans na północy Włoch” (bilety uprawniają również do zwiedzania galerii stałych): normalny – 20 zł, ulgowy – 15 zł, rodzinny – 50 zł (2 osoby dorosłe + dzieci do lat 18, maks. 6 osób), grupowy – 15 zł / osoba (min. 10 osób)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *