monodram

Wyciąg z Kultury

Co: Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego

Gdzie: Teatr Studio / Letnia Scena na Placu Defilad

Kiedy: 20-28 sierpnia

Opis wydarzenia:

Spektakle z całej Polski powalczą o tytuł najlepszego monodramu.

20-28 sierpnia 2016

Już 20 sierpnia rusza 14. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego. Tegoroczna edycja odbywać się będzie na scenach w Teatrze Studio oraz na letniej scenie na Placu Defilad. Na widzów czekają nie tylko pokazy konkursowych monodramów z całej Polski, ale także liczne wydarzenia towarzyszące, spotkania i pokazy oraz premiera spektaklu. Przegląd potrwa do 28 sierpnia.

 

Podtytuł tegorocznej edycji brzmi „Jaka jest Twoja opowieść?”. W konkursie weźmie udział 9 spektakli wybranych spośród 22 monodramów z całej Polski: z Lublina, Poznania, Torunia, Warszawy, Krakowa, Jeleniej Góry, Słupska, Gdańska i Płocka. Jury w składzie: Marta Malikowska – aktorka, Jacek Poniedziałek – aktor, tłumacz i reżyser, Witold Mrozek – krytyk teatralny ustali werdykt i przyzna nagrody. Dotychczasowe edycje OPMW odbywały się m.in. w: Starej Prochowni, Koneserze i Teatrze WARSawy. Tym razem jednak przegląd po raz pierwszy odbędzie się w Teatrze Studio – na małych scenach: Malarni i Modelatorni oraz na letniej scenie na Placu Defilad.

Monodramy konkursowe 14. OPMW:

26 sierpnia, Teatr Studio

godz. 17:00 // „Rok Ryszarda”, reż. Joanna Zdrada, wyk. Robert Dudzik

godz. 19:30 // „Pięknie ładnie”, reż. Maciej Adamczyk, wyk. Katarzyna Pawłowska

 

27 sierpnia, Teatr Studio

godz. 17:00 // „+1”, reż.Tomasz Leszczyński, wyk. Sebastian Świerszcz

godz. 19:15 // „Ja, Maria”, reż. Stanisław Miedziewski, wyk. Mirella Rogoza-Biel

godz. 20:30 // „Jutro będzie za późno”, reż. Agnieszka Płoszajska, wyk. Aleksandra Lis

 

28 sierpnia, Teatr Studio

godz. 17:00 // „Mury Hebronu”, reż. Jan Jeliński, wyk. Jakub Wieczorek

godz. 18:00 // „Sex prochy i rock&roll”, reż. Marek Walczak, wyk. Marek Walczak

godz. 20:00 // „Potok”, reż. Wojciech Jaworski, Mariusz Babicki, wyk. Wojciech Jaworski

godz. 21:00 // „Wanda Wasilewska”, reż. Aleksandra Skorupa, wyk. Kamila Banasiak

 

Oprócz monodramów konkursowych w programie znajdą się też liczne wydarzenia towarzyszące. Widzowie będą mogli zapoznać się z monodramem „toniejestpostawartystyczna”– laureatem 13. OPMW. Spektakl powstał z okazji 100-lecia urodzin Tadeusza Kantora i koncentruje się wokół problematyki tożsamości twórcy. Kolejnym przedstawieniem, króry zostanie zaprezentowany podczas Przeglądu jest monodram „I będą święta!” w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej (jednej z aktorek Pożaru w Burdelu). To historia kobiety, która po śmierci męża w katastrofie lotniczej, staje się przedmiotem niebezpiecznej gry politycznej. Spektakl zdobył wiele nagród. Swoją premierę będzie miał monodram „Tata, wiesza się w lesie” Przemysława Pilarskiego w reżyserii Moniki Rejtner. Monodram koncentruje się wokół dwojga zagubionych ludzi szukających obrazów i słów, które pozwolą im się porozumieć i wyzwolić z przeszłości. Powtarzany jak mantra zwrot „Pobawisz się ze mną?” prowadzi przez najróżniejsze gry i zabawy, ale nie wiadomo, czy któraś z tych gier doprowadzi ich do szczęśliwego zakończenia. „Rewolucja balonowa” to monodram napisany specjalnie dla Katarzyny Marii Zielińskiej przez zdobywczynię Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej – Julię Holewińską. Spektakl ukazuje transformację ustrojową lat dziewięćdziesiątych z perspektywy małej dziewczynki. To również portret pierwszego wychowanego w demokracji pokolenia – dzisiejszych trzydziestolatków. Zwieńczeniem wydarzeń towarzyszących 14. OPMW będzie spotkanie z wybitną aktorką Teatru Studio i reżyserką, Ireną Jun.

Wydarzenia towarzyszące 14. OPMW:

20 sierpnia, godz. 19:00, Teatr Studio
„toniejestpostawartystyczna”, scen. Anna Piotrowska i Łukasz Pawłowski, reż. Anna Piotrowska, wyk. Łukasza Pawłowski (LAUREAT 13. OPMW)

20 sierpnia, godz. 21:00, Plac Defilad
„I będą święta!” Piotra Rowickiego, w reż. Piotr Ratajczak i w wyk. Agnieszki Przepiórskiej

21 sierpnia, godz. 19:00, Teatr Studio
„Tata, wiesza się w lesie” Przemysława Pilarskiego, w reż. Moniki Rejtner (opieka reżyserska: Piotr Ratajczak) i w wyk. Piotra Żurawskiego (PREMIERA)

21 sierpnia, godz. 21:00, Plac Defilad
„Rewolucja balonowa” Julii Holewińskiej, w reż. Sławomira Batyry i w wyk. Katarzyny Marii Zielińskiej

28 sierpnia, godz. 15:00, Teatr Studio
Podwieczorek mistrzów – rozmowa z Ireną Jun

www.przegladmonodramu.pl
https://www.facebook.com/events/287359938321985/

Bezpłatne wejściówki na wydarzenia w ramach Przeglądu można odbierać w kasie Teatru Studio.

Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego organizowany jest od 14 lat przez Stowarzyszenie Teatru Konsekwentnego. OPMW to największy i najbardziej prestiżowy konkurs tego typu. Od lat podejmuje próbę pokazania warszawskiej publiczności monodramów z całej Polski, konfrontuje artystyczne dokonania różnych grup i twórców teatralnych, a także promuje niezawodne formy działalności teatralnej na najwyższym poziomie. Partnerzy 14. OPMW: Teatr Studio, Plac Defilad, barStudio. Patroni medialni: Enter the ROOM, Teraz Teatr, e-teatr.pl.

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *