Pwrót, Magdalena Łazarkiewicz

Wyciąg z Kultury:

Co: Przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Magdaleny Łazarkiewicz „Powrót”

Gdzie: Kino Atlantic

Kiedy: 2 kwietnia

Opis filmu:

Nagrodzony w Toronto i Chicago „Powrót” Magdaleny Łazarkiewicz w kwietniu w kinach!

Psychologiczny dramat oparty na prawdziwych wydarzeniach z debiutantką Sandrą Drzymalską w roli głównej, porusza problem wykluczenia przez najbliższych i hipokryzji religijnej. Oficjalny plakat do filmu, którego autorką jest Marta Frej wyróżnia się na tle innych polskich produkcji i już zachwycił internautów. Film pojawi się na ekranach kin 5 kwietnia dzięki dystrybutorowi Holly Pictures.

Magdalena Łazarkiewicz jest autorką takich filmów jak „Ostatni dzwonek”, „Białe małżeństwo”, „Odjazd” (współreż. z Piotrem Łazarkiewiczem), „Na koniec świata” czy „Maraton tańca”. Wyreżyserowała seriale „Ekipa” (z Agnieszką Holland i Kasią Adamik) i „Głęboka woda” (z Kasią Adamik i Olgą Chajdas). O swoim najnowszym filmie zainspirowanym prawdziwymi wydarzeniami mówi: „W »Powrocie« nie występujemy ani przeciw kościołowi, ani przeciw księżom. To raczej historia o tym, jak trudno żyć według głoszonych oficjalnie zasad i wartości. Nawet jeśli to wartości ze wszechmiar słuszne.”.

Pojawiło się już kilka przychylnych recenzji. Jak pisze Magdalena Środa na swoim Facebooku: „Niewiarygodny, wstrząsający, obnaża całą hipokryzję „świętej rodziny”, doskonale zagrany (…) Ten film jest jak uchylenie okna: nie tyle przewietrza atmosferę co pozwala zrozumieć w jak wielkim zaduchu żyjemy.”. Pozytywną opinię zostawiła też w komentarzu na oficjalnym fanpage’u filmu działaczka na rzecz praw kobiet i praw człowieka Wanda Nowicka: „Znakomity i poruszający film o różnych formach przemocy wobec kobiet (…) Film symboliczny, wielopłaszczyznowy i uniwersalny. Co więcej, znakomicie zrobiony, trafne choć bardzo oszczędne dialogi (…) Wreszcie, bardzo piękne zdjęcia, świetna gra aktorska. Gorąco polecam! Naprawdę warto!”.

Jak dodaje reżyserka: „»Powrót« nie mówi o religii ani ludziach wierzących, ale o pewnym mechanizmie. Mechanizmie odrzucenia i bycia odrzuconym. Ale też o tym, że za kłamstwo, uleganie fałszywym przesłankom w życiu płaci się cenę.”.

Łazarkiewicz zależało na mniej popularnych aktorach w filmie, co ma na celu podkreślenie wiarygodności opowiadanej historii. W rolę Uli wciela się Sandra Drzymalska, debiutująca na dużym ekranie absolwentka krakowskiej PWST. Partnerują jej Agnieszka Warchulska, Mirosław Kropielnicki, Tomasz Sobczak i Katarzyna Herman. Wśród młodej obsady znalazł się również Stanisław Cywka znany z „Królewicza Olch” oraz Bartosz Gelner.

„Powrót” został uznany najlepszym filmem 10. edycji Festiwalu Polskich Filmów „Ekran” w Toronto. Otrzymał również nagrodę specjalną jury oraz nagrodę za reżyserię na Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago, a także m.in. nominacje do nagród na RomeFilmFest oraz Camerimage (autorem zdjęć jest Wojciech Todorow).

KONKURS! Do zgarnięcia podwójne zaproszenia na ten pokaz! Aby wziąć udział w konkursie należy 1) polubić post informujący o nim na FB 2) zgłosić się w komentarzu pod postem. Przed końcem przyszłego poniedziałku 3 spośród osób, które to uczynią, otrzymają na FB powiadomienia o wygranej. Powodzenia!

(opis filmu i foto: materiały prasowe)

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *