TeatrDramatyczny

Wyciąg z Kultury:

Co: Spektakl „Noc Żywych Żydów”

Gdzie: Teatr Dramatyczny

Kiedy: 20 maja godzina 19.00

Opis wydarzenia:

Igor Ostachowicz

NOC ŻYWYCH ŻYDÓW

Adaptacja Marek Kalita

 Wyobraźcie sobie, że z piwnic waszego bloku wychodzą martwi Żydzi, żeby zemścić się na mieście, które o nich zapomniało. Co byście powiedzieli, gdyby do waszych drzwi zapukali żydowscy zombies – kapitan polskiego wojska – ze swoją równie nieświeżą córką i zażądali włączenia współczesnej muzyki? Jak byście zareagowali, gdyby  goście bez rąk i z przestrzelonymi twarzami ruszyli na shopping do Arkadii? A gdyby okazało się, ze trzeba ich bronić przed rodzimymi narodowcami? W takiej sytuacji postawiony zostaje bohater „Nocy żywych Żydów”.

Zombie odwiedzają Glazurnika, mieszkańca warszawskiego Muranowa, który z mlekiem matki wyssał antysemityzm, konformistę i egoistę, nie interesującego się niczym poza własną przyjemnością. –  mówi Aleksandra Popławska.

Bezimienny,  nie angażuje się, woli stać z boku, bardziej skupia się na zarabianiu pieniędzy i konsumowaniu życia. Mam wrażenie, że coraz więcej ludzi dystansuje się od jakiejkolwiek społeczności czy wspólnoty, nie chce utożsamiać się z kimś innym, poza samym sobą. Nasz antybohater w tę tajemniczą NOC będzie musiał się jednak opowiedzieć po czyjejś stronie  – dodaje Marek Kalita.

Spektakl na podstawie powieści Igora Ostachowicza „Noc żywych Żydów”, nominowanej do Literackiej Nagrody Nike 2013.

„Noc żywych trupów” to przecież klasyka kinowego horroru – jak można tak efekciarskim gestem bawić się z historią, w której kilkaset tysięcy istnień ludzkich za sprawą kaprysu Adolfa Hitlera poszło do pieców? A jednak Igorowi Ostachowiczowi, balansującemu na bardzo cienkiej linie, udało się poruszyć kwestie fundamentalne, zadać pozornie bardzo głupie pytanie o nasze człowieczeństwo – na gruzach warszawskiego getta i w pogoni za dobrami, których tak bardzo pragniemy. – pisał Paweł Dunin Wąsowicz.

Adaptacja: Marek Kalita

Reżyseria: Aleksandra Popławska i Marek Kalita
Scenografia: Katarzyna Borkowska
Asystent scenografa: Paula Grocholska
Kostiumy: Vasina
Muzyka: Jacek Grudzień
Opracowanie muzyczne: Piotr Polak
Ruch sceniczny: Paweł Kamiński, Piotr Kamiński
Reżyseria świateł: Jacqueline Sobiszewski
Kierownictwo produkcji: Tomasz Grzegorek
Asystent reżysera: Tomasz Karolak

Występują:

Bezimienny – Marek Kalita
Chuda – Agnieszka Roszkowska
Fakir / Ktoś Zły / Zupełnie Zły – Julian Świeżewski
Kobieta z Podbitym Okiem – Katarzyna Herman
Nostromo – Zdzisław Wardejn
Hitler / Krystian – Krzysztof Ogłoza
Kapitan – Henryk Niebudek
Rejczel – Agata Woźnicka/Karolina Wasilewska
Dejwid – Dominik Rybiałek/Krzysztof Szczepaniak
Doktor – Waldemar Barwiński
Sanitariusze / Ochrona /Kibole-  Paweł Kamiński, Piotr Kamiński
Bandzioch – Krzysztof Brzazgoń
Bolo-  Sebastian Skoczeń
Fritzl – Mariusz Drężek
Chirico-  Anna Gorajska
Jerzy Rosiak / Sprzedawca – Maciej Szary


Fot. Magda Hueckel

Czas trwania spektaklu: 2 godz. 30 min /z przerwą/

 

 

KONKURS! Do zgarnięcia podwójne zaproszenie na ten spektakl na sobotni termin. Aby wziąć udział w konkursie należy 1) polubić post informujący o nim na FB 2) Skomentować post wpisując tytuły dwóch innych przedstawień granych w Teatrze Dramatycznym. Przed końcem piątku jedna z osób, które to uczynią, zostanie poinformowana na FB o wygranej. Powodzenia!

 

Regulamin:

Powiadomienie o wygranej zostanie wysłane na FB.

W konkursie mogą brać udział jedynie osoby pełnoletnie.

Serwis Facebook nie jest współorganizatorem konkursu i nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec uczestników konkursu. Konkurs nie jest w żaden sposób sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez serwis Facebook ani z nim związane. Organizator konkursu korzysta z serwisu Facebook do administrowania promocją na własną odpowiedzialność.

Niniejszy konkurs nie jest grą losową w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach losowych i zakładach wzajemnych

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *