Jezioro dzikich gesi

Wyciąg z Kultury:

Co: Przedpremierowy pokaz filmu „Jezioro Dzikich Gęsi”

Gdzie: Kino Elektronik 

Kiedy: 26.02 o 19:00

Opis wydarzenia: 

„Jezioro Dzikich Gęsi” to nowy film Diao Yinana, laureata Złotego Niedźwiedzia za „Czarny węgiel, kruchy lód”. Jego najnowszy film jest wielopoziomowym, pełnym retrospekcji kryminałem noir, w którym nic nie jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka. Reżyser kolejny raz stworzył prawdziwą ucztę dla zmysłów.

Film pokazywany był w konkursie głównym ostatniego festiwalu w Cannes.

Główny bohater filmu Diao Yinana, którym jest gangster Zhou, wpada w poważne tarapaty. Po tym, jak omyłkowo zastrzelił policjanta, sam staje się ruchomym celem. Jedyną szansą dla mężczyzny jest ucieczka.

Pomocy szuka u miejscowej prostytutki. To właśnie kobieta ma być jego łącznikiem ze światem. Zwłaszcza że nikomu oprócz niej nie może zaufać. W pogoń za bohaterem rusza bowiem nie tylko żądna zemsty policyjna jednostka specjalna, ale i skuszeni potencjalnym zarobkiem łowcy nagród, a w tle pojawia się również była żona mężczyzny.

W tym wielopoziomowym kryminale reżyser skutecznie myli tropy, co rusz umiejętnie pogrywając z uwagą widza. Nic tu nie jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka. „Jezioro Dzikich Gęsi”, podobnie jak poprzedni film chińskiego reżysera „Czarny węgiel, kruchy lód”, to stylowe kino neo-noir, w warstwie wizualnej mocno zainspirowane niemieckim ekspresjonizmem.

Diao Yinan– chiński reżyser oraz scenarzysta filmowy i teatralny. Urodził się w 1969 roku. Uchodzi za czołowego przedstawiciela chińskiego teatru awangardowego. Autor wielu scenariuszy, zarówno filmów, jak i seriali telewizyjnych. W 2003 roku nakręcił debiutancki film „Zhifu”, który przyniósł mu nagrody na festiwalach w Rotterdamie oraz Vancouver. Cztery lata później w canneńskiej sekcji Un Certain Regard znalazł się jego drugi film „Nocny pociąg”, doceniony także na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Największe uznanie przyniósł mu nakręcony w poetyce neo-noir „Czarny węgiel, kruchy lód”, za który otrzymał Złotego Niedźwiedzia na berlińskim festiwalu. Diao Yinan ma także na swym koncie doświadczenie aktorskie.

Filmografia:
2019 Jezioro Dzikich Gęsi / Nan fang che zhan de ju hui
2014 Czarny węgiel, kruchy lód / Bai ri yan huo
2007 Nocny pociąg / Ye che
2003 Zhifu

KONKURS! Do zgarnięcia podwójne zaproszenia na ten pokaz! Zgłaszajcie się w komentarzach pod postem na FB, przed końcem wtorku część spośród osób, które to uczynią, otrzyma powiadomienie o wygranej na FB. Powodzenia!

 

Regulamin

Powiadomienie o wygranej zostanie wysłane na FB.

W konkursie mogą brać udział jedynie osoby pełnoletnie.

Serwis Facebook nie jest współorganizatorem konkursu i nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec uczestników konkursu. Konkurs nie jest w żaden sposób sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez serwis Facebook ani z nim związane. Organizator konkursu korzysta z serwisu Facebook do administrowania promocją na własną odpowiedzialność.

Niniejszy konkurs nie jest grą losową w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach losowych i zakładach wzajemnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *