zarys

 „KRÓTKI ZARYS WSZYSTKIEGO”

– innowacyjny spektakl ponad językiem

i ponad formą

Historia świata opowiedziana bez użycia słów, za to z wykorzystaniem najnowszych technik teatralnych, kinematograficznych i scenograficznych. Obok żywego aktora pełnoprawnym członkiem spektaklu jest widz, zanurzony wszystkimi zmysłami w tym nietypowym przedstawieniu.
 
Wszyscy znamy tę historię. Ale w „Krótkim zarysie wszystkiego” reżyser Teo Dumski opowiada artystyczną wizję historii świata inaczej, podejmując próbę dość odważnej interpretacji wydarzeń i procesów, które miały miejsce od początków świata po ostateczny, prognozowany koniec naszej cywilizacji. 
 
Spektakl stanowi ciekawe połączenie sztuki wizualnej, filmowej i teatralnej – jest prekursorem gatunku zwanego  performative cinema. Jego centralnym punktem jest kamera ustawiona nad sceną, która daje widzowi niecodzienną perspektywę: akcja toczy się bowiem jednocześnie w poziomie, na scenie – będącej w tym wypadku podłogą – i w pionie, na kinowym ekranie. Dodatkowo, pojawił się rysunek, który który na żywo tworzy scenografię dla aktorów oraz sam jest osobnym „aktorem” spektaklu. 
 
Zniknęły fizyczne ograniczenia: widz może doświadczyć obrazów tak szczegółowych, jak te spod mikroskopu, przeżyć realistyczne sceny batalistyczne czy wejść w abstrakcyjny świat idei i wartości. Wszystkie obrazy i efekty specjalne tworzone są „tu i teraz”, pod jego stopami, i dostarczane mu poprzez subtelną pracę kamery. Spektakl angażuje nowe media i technologie, tak aby stworzyć synkretyczne widowisko, które podąża z duchem czasu. Wykorzystując kinową formę przekazu, w pełni zachowuje najistotniejszy pierwiastek sztuki teatru: obecność żywego aktora.
 
 
reżyseria: Teo Dumski*
rysunek live: Sebastian Siepietowski
multimedia live: Mateusz Kujawski
współpraca muzyczna: Maciej Zakrzewski
kostiumy: Gabriela Budzyńska
choreografia: Jan Nykiel
 
Obsada: Magdalena Bocianowska, Bożena Bukowska, Katarzyna Janekowicz, Agata Obłąkowska-Woubishet, Przemysław Furdak, Mateusz Kieraś, Jan Nykiel
 
* Teo Dumski (ur. 4 maja 1984 we Wrocławiu) – reżyser spektaklu, aktor i dramaturg, absolwent PWST im. L. Solskiego we Wrocławiu. Jest artystą niezależnym, który oprócz działalności scenicznej zajmuje się badaniem i nauczaniem technik aktorskich w świetle nauk psychologicznych i duchowych. Jest także autorem wielu eksperymentów formalnych, szczególnie na polu kreatywnego wykorzystania nowych technologii w teatrze. „Krótki zarys wszystkiego”, najnowszy spektakl Teo Dumskiego, jest jednocześnie wydarzeniem inaugurującym projekt Cloud Theater, czyli teatr w chmurze.
 
Cloud Theater to jednocześnie istniejąca i nieistniejąca organizacja, która wychodzi naprzeciw kierunkowi rozwoju nowoczesnego teatru. Jest to chmura artystów, którzy, rozsiani po kraju, kontynencie, świecie, lecz będący ze sobą w niewidocznym kontakcie, kondensują się wokół chwilowej idei, by wspólnie tworzyć sztukę. Nie posiadają artystycznego domu czy własnej stajni, nie są uwikłani w polityczne zależności. Są niezrzeszeni i niezależni, a mimo to – a może właśnie dlatego – obecni, zaangażowani i wolni.
 
Idea chmury jest nam coraz bliższa, nie tylko za sprawą technologii cyfrowych. W chmurze są nie tylko nasze dane, ale też nasze uśmiechy, grymasy, myśli, pragnienia, żądze i sekrety. W chmurze idziemy ulicą, w chmurze się bawimy, w chmurze myślimy i rozmnażamy się. Chmura to my. Jest tam również nasza sztuka.
 
26 kwietnia, wtorek
start godz. 19.00 
cena biletu: 60 zł (normalny) i 50 zł (ulgowy)
 
Bilety już w sprzedaży!
 
www.kinopraha.pl
https://www.facebook.com/events/1556674307958606/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *