12803180_10153810169510622_3010244960233047739_n

Prasówka

Praca Wojciecha Fangora już od 9 tysięcy złotych, Tamary Łempickiej 10 tysięcy, Henryka Stażewskiego – 3 tysiące. Na Aukcji Grafiki i Plakatu w DESA Unicum pojawią się grafiki największych nazwisk polskiej sztuki dawnej oraz współczesnej. Pod młotek pójdzie ponad 200 obiektów. Licytacja odbędzie się 22 marca.

Aukcja Grafiki i Plakatu w jednym miejscu zbiera prace twórców, którzy zachwycali publiczność na przestrzeni dwóch wieków. Rzadko zdarza się okazja, by dzieła Leona Wyczółkowskiego, czy Zofii Stryjeńskiej sąsiadowały z plakatami promującym „Gwiezdne Wojny. Imperium kontratakuje”. Jeszcze rzadziej Mona Lisa w stroju Mao Tse-Tunga i Arnold Schwarzenegger jako Terminator  spoglądają na wybitne grafiki o tematyce biblijnej. Licytacja w DESA Unicum i poprzedzająca ją ponadtygodniowa wystawa stwarzają niecodzienną możliwość, by zobaczyć taką kolekcję.

W katalogu aukcji znajdują się m.in. prace Romana Opałki i zmarłego w zeszłym roku Wojciecha Fangora. Tryptyk Opałki z cyklu „1965/1-nieskończoność” w 2010 roku sprzedano za ponad 3,3 miliona złotych. Dzieło „M 58” Fangora kosztowało nabywcę niemal milion złotych. Na aukcji ich grafiki można będzie nabyć już od 2 tysięcy złotych. Wartość olejnych portretów autorstwa Tamary Łempickiej również potrafi sięgać zawrotnych sum: „Rafaela na zielonym tle” w 2011 roku została sprzedana za 8,5 miliona dolarów. Znajdująca się w katalogu i pochodząca z połowy lat 50. akwatinta „Kobieta w turbanie” to jedno z najbardziej znanych dzieł artystki. W 2014 roku obraz „Naga” Mojżesza Kislinga został sprzedany za ponad milion złotych. Na najbliższej aukcji znajdzie się inny portret jego autorstwa – litografia „Cyganka”. Cena wywoławcza wynosi zaledwie 1,8 tysiąca złotych. Podobne estymacje dotyczą prac Michała Płońskiego, Leona Wyczółkowskiego, czy Wandy Telakowskiej.

Katalog obejmuje także dzieła Henryka Stażewskiego, Jana Tarasina, Jerzego Nowosielskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Andrzeja Lachowicza, Rafała Olbińskiego. Ponadto, znalazła się w nim teka grafik Magdaleny Abakanowicz. W 1985 roku rzeźbiarka zrealizowała cykl „Katharsis”: 33 odlane w brązie bezosobowe kadłuby ludzkie mierzące około 3 metrów każdy. Rysunki dokumentują pracę wyjątkowej artystki. Na aukcji pojawi się także projekt Grupy Twożywo, duetu artystycznego Mariusza Libla i Krzysztofa Sidorka, który zakończył działalność w 2011 roku. Licytowany „Herostrates” jest eksperymentem typograficznym i wizualizacją jednego z opowiadań Jeana Paula Sartre’a z cyklu „Mur”. Pierwotnie projekt funkcjonował w przestrzeni publicznej, będąc jednym z pierwszych polskich realizacji tego rodzaju.

Na aukcji będzie można wylicytować także dzieła wybitnych twórców polskiego plakatu. W ubiegłym roku plakat Jana Lenicy do opery Albana Berga „Wozzeck” sprzedano za 3,4 tysiąca złotych. Kilka lat wcześniej kosztował ponad trzykrotnie mniej. Na najbliższej aukcji znajdą się prace m.in. jednego z największych grafików drugiej połowy XX wieku – Romana Cieślewicza. Jego kolaże „Mona-Tse-Toung” i „Rosemary’s baby” to efekt łączenia inspiracji ikonami popkultury, fotografią oraz dziełami barokowymi i  renesansowymi. Są wymieniane obok prac Andy’ego Warhola. W katalogu nie mogło zabraknąć innych głośnych twórców z kręgu Cieślewicza, m.in. Wiktora Górki i Waldemara Świerzego. To ich plakaty w ciągu ostatnich 20 lat święciły triumfy na międzynarodowych aukcjach (plakat Waldemara Świerzego do „Nocnego kowboja” to rekord z 1996 roku –  960 funtów, w 2006 roku do „Kabaretu” Wiktora Górki sprzedał się za 1,3 tysiąca funtów).

DESA Unicum jest największą, a zarazem najszybciej rozwijającą się firmą działającą na polskim rynku sztuki. Jej historia sięga 1950 roku. Ceny wywoławcze na najbliższej Aukcji Grafiki i Plakatu wahają się od 200 do 24000  złotych.

Aukcja: 22 marca, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

Wystawa obiektów: 15-22 marca 2016, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa, wstęp wolny

Mona Tse Toung, Roman Cieślewicz
Bez Tytułu, 1967, Wojciech Fangor
Cyganka, Mojżesz Kisling
Kobieta w Turbanie, Tamara Łempicka
Teka „Tańce polskie”, Zofia Stryjeńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *