gomorra

Prasówka

Serialowa Noc Muzeów w NInA

14 maja, Noc Muzeów w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) zdominują seriale! W programie: pokazy detektywistycznych tytułów w sali kinowej i na zielonym dziedzińcu, wykład producenta kreatywnego „Paktu” pt. „Serial – jak to się robi?”, warsztaty z programowania dla dzieci „Pan Robot” i nocny hakaton wokół warszawskiego metra.

W tym roku NInA debiutuje na warszawskiej mapie instytucji kultury włączonych w program Nocy Muzeów. Otwarta niespełna rok temu, zmodernizowana i bardzo nowoczesna siedziba Instytutu na warszawskim Służewie będzie przestrzenią rozwikłania niejednej detektywistycznej zagadki. Wszystko za sprawą specjalnego cyklu pokazów wokół najciekawszych tytułów seriali kryminalnych ostatnich lat: „Gomorry”, „True Detective”, „The Jinx” i polskiego „Paradoksu”, a także „brytyjskich legend”: „Sherlocka” i „Doctora Who”. Na wielbicieli ostatniego z seriali czeka nie lada atrakcja – fanowska replika budki TARDIS (ang. Time And Relative Dismensions In Space), która w serialu pozwala przenieść się w dowolne miejsce we wszechświecie!

W serialową tematykę wprowadzi wykład „Serial – jak to się robi?” Macieja Kubickiego, scenarzysty, producenta kreatywnego „Paktu” i „Bez tajemnic” na temat pracy w zespole tworzącym scenariusz serialu tzw. Writers’ Room.

W wielu serialach telewizyjnych, takich jak „Mr. Robot” czy „Halt and Catch Fire”, kluczową rolę odgrywają nowe technologie, a do rangi superbohaterów urastają hakerzy i programiści. Dlatego tego dnia w NInA nie zabraknie twórczej pracy przy komputerze. Na najmłodszych (9–13 lat) czekają warsztaty programowania, a na starszych hakaton, czyli nocny maraton programowania, tym razem wokół warszawskiego metra.

A to wszystko to tylko przedsmak festiwalu NInA Wersja Beta, który w tym samym miejscu rozpocznie się niecały tydzień później i będzie poświęcony „Nowej fali seriali” (19-22 maja).

Więcej o Nocy Muzeów w NInA:
http://www.nina.gov.pl/projekty/noc-muzeow-2016/

Więcej o festiwalu:
http://www.nina.gov.pl/projekty/festiwal-nina-wersja-beta-nowa-fala-seriali/program/

Narodowy Instytut Audiowizualny
ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa (stacja Metro Służew)
Sobota 14 maja, 16.00 – 03.00

Program:

Warsztaty programowania dla dzieci „Pan Robot” | 16.00 – 18.00
Dzieci w wieku 9-13 lat będą mogły wziąć udział w specjalnym warsztacie, podczas którego poznają zasady programowania w wizualnym języku Scratch. Nauce towarzyszyć będą interaktywne ćwiczenia i zabawy. Zajęcia poprowadzi zespół doświadczonych animatorek z fundacji Girls Code Fun pod przewodnictwem Doroty Kokosińskiej. Udział w warsztatach jest bezpłatny, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji.
Więcej: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/programowanie-dla-dzieci-noc-muzeow/

Serial – jak to się robi? | Wykład Macieja Kubickiego | 18.00 – 19.30
Wykład z pewnością ucieszy fanów seriali, którzy są ciekawi tego, jak od kuchni wygląda proces wymyślania kolejnych odcinków i sezonów O tym wszystkim opowie Maciej Kubicki, producent kreatywny i prowadzący zespoły scenariuszowe wielu fabularnych seriali telewizyjnych (m.in. „Londyńczycy”, „Bez tajemnic”, „Pakt”). Od czterech lat prowadzi warsztat poświęcony pracy nad serialem telewizyjnym w Szkole Filmowej w Łodzi.
Więcej: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/serial-jak-to-si%C4%99-robi-wyk%C5%82ad-macieja-kubickiego/

„Paradoks”| Kinowy pokaz serialu | 19.30 – 20.30
Pierwszy odcinek serialu sensacyjnego w reż. Grega Zglińskiego z 2012 roku produkcji TVP, będącego próbą przeniesienia na polski grunt doświadczeń skandynawskiego kina noir.

Bogusław Linda wciela się w postać ekscentrycznego inspektora Komendy Głównej Policji, Marka Kaszowskiego. Do zespołu Kaszowskiego zostaje przydzielona podkomisarz Joanna Majewska (Anna Grycewicz), która zaczyna prowadzić wewnętrzne śledztwo w sprawie niezdyscyplinowanego inspektora.
Więcej: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/paradoks-kino-w-dobrym-gatunku/

Zbrodnia i prawda | Kinowe pokazy seriali | 20.30 – 23.40
Trzy słynne seriale kryminalne nowej fali, które na różne sposoby igrają z toposem poszukiwania prawdy. W programie:

„True Detective” (HBO): sezon 1, odcinek 1
Jeden z najgłośniejszych seriali ostatnich lat. Mroczna opowieść osadzona w realiach amerykańskiego południa, gdzie dwóch detektywów prowadzi śledztwo w sprawie brutalnego morderstwa o podtekście rytualnym.

„The Jinx” (HBO): sezon 1, odcinek 1
Sześcioodcinkowy serial dokumentalny, który skupia się na serii niewyjaśnionych morderstw i osobie powiązanego z nimi milionera. Film jest rezultatem siedmioletniego śledztwa dziennikarskiego Andrew Jareckiego i Marka Smerlinga.

„Gomorra” (Sky Italia): sezon 1, odcinek 1 (pokaz równolegle w sali kinowej i na dziedzińcu)
Włoski serial oparty na głośnej książce Roberto Saviano i filmie Matteo Garrone, który zdobył Grand Prix w Cannes w 2008 roku. Gomorra to chłodne, niemal reporterskie spojrzenie na świat włoskiej mafii.

Więcej: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/zbrodnia-i-prawda-pokazy-seriali/

Brytyjskie legendy | Kinowe pokazy seriali | 23.50 – 03.00
Sherlock Holmes i Doktor z serialu „Doctor Who” – dwaj dżentelmeni doskonale odnaleźli się w nowej telewizyjnej estetyce. W programie:

„Sherlock” (BBC): sezon 1, odcinek 1
Dzięki nowej fali seriali wielki powrót zaliczył słynny brytyjski bohater – Sherlock Holmes. Powstało dotąd zaledwie dziesięć odcinków Sherlocka, co nie przeszkodziło to mu w zdobyciu trzech nagród BAFTA i siedmiu statuetek Emmy. Dzięki niemu sprzedaż powieści Artura Conana Doyle’a wzrosła aż o 180%!

„Doctor Who” (BBC): sezon 9, odcinki 1 i 2
Najnowsza odsłona serialu legendy, uznawanego w Wielkiej Brytanii za skarb narodowy. Ma na koncie dwa rekordy Guinessa: za najdłużej powstający serial sci-fi i równoczesną emisję w największej liczbie krajów. Ponieważ historia tego tytułu sięga 1963 roku, w postać doktora – humanoidalnego kosmity, który podróżuje w czasie i przestrzeni za pomocą… budki policyjnej – zdążyło się wcielić już kilkunastu aktorów.

Pokazom będą towarzyszyć wprowadzenia oraz dyskusja krytyków telewizyjnych.

Więcej: http://nina.gov.pl/wydarzenia/brytyjskie-legendy-kinowe-pokazy-seriali/

Nocny hakaton | 20.00 – 00.00

Celem hakatonu będzie testowanie i rozwijanie aplikacji mobilnej „Metro dla wszystkich”. Uczestnicy będą pracować nad rozwiązaniami mobilnymi, które pozwolą sprawdzić kompleksowo dostępność metra, między innymi pod kątem: rozkładu jazdy, barier architektonicznych, dostępu do informacji, bezpieczeństwa i czystości. Do udziału zaproszeni są wszyscy, którzy na co dzień podróżują metrem.

W warsztacie można wziąć udział jako uczestnik, ale także jako widz, który przetestuje aplikację w trakcie wycieczek do metra. Uczestników obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 maja.

Szczegóły na: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/nocny-hakaton/

NInA Wersja Beta | 19-22 maja

Festiwal NInA Wersja Beta to kilkudniowe święto nowej kultury audiowizualnej, organizowane przez Narodowy Instytut Audiowizualny co roku. Każda z edycji poświęcona jest innemu, nie do końca zdiagnozowanemu (stąd wersja beta) zjawisku na przecięciu mediów cyfrowych, życia codziennego i sztuki. Festiwal jest przestrzenią do debaty i dyskusji – pod kątem artystycznym i społecznym – nad zmianami w kulturze, jakie wywołało pojawienie się i rozwój mediów cyfrowych oraz nowych technologii. Wydarzenie jest kontynuacją, choć w rozszerzonej, pojemniejszej formule festiwalu „Kultura 2.0”, organizowanego przez Instytut w ubiegłych latach. Tegoroczna edycja będzie poświęcona „Nowej fali seriali” i będzie miejscem spotkania serialowych fanów, krytyków i twórców.

(foto: Gomorra)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *