dsh

Nowe wydarzenia w Domu Spotkań z Historią – 11-14 maja

Na wszystkie imprezy i wystawy WSTĘP WOLNY

środa, 11 maja, godz. 18:00, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20

FILM i SPotkanie | Budapeszt–Warszawa. Droga do wolności (2015, 57’)

Film dokumentalny, którego bohaterem jest Ákos Engelmayer, pierwszy ambasador Węgier w Polsce po upadku komunizmu.
Dokument opowiada także o relacjach polsko-węgierskich i czasach Solidarności. Po projekcji spotkanie z Ákosem Engelmayerem, Radosławem Poraj-Różeckim, reżyserem filmu i prof. Anną Kalinowską. Prowadzenie: Natalia Woroszylska.
Organizatorzy: Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, DSH.

Ákos Engelmayer jest także bohaterem naszej książki: „Warszawiacy nie z tej ziemi. Cudzoziemscy mieszkańcy stolicy 1945–1989” przygotowanej pod redakcja prof. Jerzego Kochanowskiego. Książka jest dostępna także w formie audiobooka; teksty czytają
Danuta Stenka i Adam Ferency.

—————————— —————————— —————————— ——————

czwartek, 12 maja, godz. 19:00, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20

SPotkanie | Warszawa 1945–55 według Tyrmanda i Wiecha

Czy to prawda, że na warszawskich ulicach leżało kakao? Dlaczego „Zły” nie był warszawiakiem? Czy na Stadionie Dziesięciolecia X-lecia było ecie-pecie? Skąd w Warszawie wzięły się knajpy dla marynarzy? Dlaczego Praga tylko przez dwa lata była stolicą Polski?
Multimedialny spacer po Warszawie, podczas którego Cezary Polak odtworzy atmosferę Warszawy, którą opisywali Leopold Tyrmand i Stefan „Wiech” Wiechecki. Wykład ilustrowany archiwalnymi zdjęciami, fragmentami starych kronik i filmów.

—————————— —————————— ——————————

sobota, 14 maja, godz. 12:00, Praga

SPACER | Bazary w podwórku – o praskiej przedsiębiorczości

Tym razem zabierzemy Was na spacer po prawobrzeżnej Warszawie, gdzie usłyszycie, jak wyglądało życie prażan przed wojną i jak dynamicznie rozwijał się praski handel. Nagrania i zdjęcia, które dla Was przygotowaliśmy, pochodzą z naszego Archiwum Historii Mówionej.
Możecie też je znaleźć na multimedialnej mapie www.warszawazapamietana.dsh. waw.pl. Prowadzenie: Maria Pawlak (WAWstep). Zbiórka: przed katedrą św. Floriana.

—————————— —————————— ——————————

sobota, 14 maja, godz. 19:00–1:00, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20

NOC MUZEÓW | Nocne ćwiczenia z patrzenia. Wokół wystawy „Na nowo. Warszawiacy 1945–55”

Zapraszamy wszystkich do Warszawy lat powojennych – podnoszącej się z ruin i Warszawy współczesnej, tętniącej życiem, pełnej ciekawych historii i ludzi. Nasi goście opowiedzą o kulturze, modzie i codzienności warszawskiej na podstawie wybranych zdjęć. Monika Szewczyk-Wittek
wspólnie z nimi poprowadzi fotograficzne ćwiczenia z patrzenia i nauczy nas „Jak czytać zdjęcia”. Jan Mencwel przeniesie nas w czasie dzięki grze „Odbuduj swoją stolicę”, a zespół Historii Mówionej zaprasza do udziału w quizie opartym na multimedialnej mapie „Warszawa zapamiętana”.
Dziećmi zaopiekuje się Historyjka i Historyjek. Ponadto warszawska muzyka na żywo, kino w piwnicy i pyszne warszawskie przysmaki.

—————————— —————————— —————————— ——————

20.02–13.06.2016, wtorek–niedziela, godz. 12:00–20:00, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20

Na nowo. Warszawiacy 1945–55 | Wystawa

Pierwsza powojenna dekada w stolicy na zdjęciach polskich fotoreporterów. Ponad 200 unikatowych fotografii z archiwum Polskiej Agencji Prasowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *