Polish composer Frederic Chopin

Prasówka

Nowe miejsce chopinowskie na koncertowej mapie Warszawy – Chopin u luteran.

Towarzystwo im. Fryderyka Chopina i Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy zapraszają na koncert pilotażowy. Przy fortepianie ustawionym centralnie pod jedną z największych i najpiękniejszych kopuł świata, w punkcie, który przez lata stanowił geodezyjny środek Warszawy, zasiądzie Przemysław Lechowski. Po koncercie zwiedzanie przygotowanych do rewitalizacji podziemi Lutheraneum i galerii.

1 marca 2016 roku, godz. 18.30, plac Małachowskiego 1. Wstęp wolny.

Niewielu turystów, a nawet mieszkańców stolicy wie, że kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy jest miejscem związanym z Fryderykiem Chopinem.

Tu w roku 1825 Chopin grał dla cara Aleksandra I i otrzymał od niego w podarunku brylantowy pierścień, śpiewał także w parafialnym chórze i przychodził do luteran na kazania.

Niedawno kościół Świętej Trójcy znalazł się na liście oficjalnych miejsc chopinowskich, stworzonej w ramach internetowego projektu kulturalnego Warszawa Chopina przygotowanego przez Urząd m.st. Warszawy we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina oraz Uniwersytetem Warszawskim.

W imieniu Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy zapraszamy na koncert pilotażowy projektu Chopin u luteran. Odbędzie się on w dniu urodzin kompozytora, 1 marca 2016 r. o godz. 18.30 przy placu Małachowskiego1.

Po koncercie planowane jest pokazanie mediom i publiczności przygotowywanych do rewitalizacji podziemi Lutheraneum i galerii.

Przy fortepianie ustawionym centralnie pod jedną z największych i najpiękniejszych kopuł świata, w punkcie, który przez lata stanowił geodezyjny środek Warszawy, zasiądzie Przemysław Lechowski – spiritus movens przywrócenia temu miejscu muzyki Chopina. Jego recitalu będzie można wysłuchać nie tylko z poziomu ołtarza, ale także dwóch pięter galerii kościoła.

Organizacja koncertów chopinowskich stała się możliwa dzięki współpracy z Towarzystwem im. Fryderyka Chopina, które bezterminowo udostępniło parafii instrument Yamaha z limitowanej serii (100 egzemplarzy na świecie). TiFC będzie także w przyszłości współorganizatorem koncertów z cyklu Chopin u luteran, które planowane są po zakończeniu niezbędnych prac remontowych kopuły.

Kopuła przestała chronić przed warunkami atmosferycznymi i grozi nam dewastacja wnętrza kościoła. Mamy nadzieję zakończyć główne prace przed rokiem 2017, kiedy w całej Europie obchodzone będzie 500-lecie Reformacji. Cieszymy się także z zaplanowanej przez miasto rewitalizacji placu Małachowskiego – mówi ks. radca Piotr Gaś, Proboszcz Parafii Świętej Trójcy i zarazem gospodarz nowego miejsca chopinowskiego.

Po remoncie, do odnowionych wnętrz, trafić ma prawdziwa perła w koronie – stała wystawa zdjęć z cyklu Nostalgia Chopina światowej sławy fotografika, Tomka Sikory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *