wirtuozi

Wirtuozi w kinie – wykład dr hab. Iwony Sowińskiej
Sala Koncertowa Muzeum Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1
wtorek, 19 stycznia, godz. 18.00

Franciszek Liszt, Ignacy Paderewski (w swym jedynym aktorskim występie), Władysław Szpilman, Clara Wieck, David Helfgott – wybitni wirtuozi fortepianu jako bohaterowie filmów? Tematem najbliższego wtorkowego wykładu w Muzeum Fryderyka Chopina będą filmowe wizerunki muzyków na przykładzie wymienionych pianistów.

Życie i sztuka wybitnych pianistów od zawsze inspirują artystów innych dziedzin, również filmowców. Franciszek Liszt i jego biografia stały się tematem filmu Lisztomania w reżyserii Kurta Russela z 1975, który nadał kompozytorowi cechy współczesnej gwiazdy rocka. Gra Ignacego Paderewskiego w Sonacie księżycowej z 1937 r. (reż. Lothar Mendes) stała się tłem dla rozwijającego się wątku miłosnego. W Symfonii wiosennej (reż. Peter Schamonii, 1983), opartej na wątkach z życia Roberta Schumanna, pokazana jest relacja z jego żoną pianistką Clarą Wieck i wpływem na życie pary. Reżyser Scott Hicks w filmie Blask z 1996 r.  ukazał talent pianisty Davida Helfgotta, który walczy ze schizofrenią. Z kolei gra Władysława Szpilmana (Pianista Romana Polańskiego  z 2002 r.) uratowała mu życie podczas II wojny światowej, w okupowanej przez Niemców Warszawie.

Naturalnym środowiskiem wirtuoza jest estrada. Razem z dr hab. Iwoną Sowińską sprawdzimy, jak postać wirtuoza prezentuje się na kinowym ekranie. Na wykład zapraszamy we wtorek 19 stycznia o godzinie 18.00. Wstęp na wykład jest wolny.

Prowadzenie – dr hab. Iwona Sowińska – historyk filmu, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka książek poświęconych muzyce w filmie, w których łączy kompetencje filmoznawcze i muzykologiczne (m.in. Dźwięki i obrazy. O słuchaniu filmów, Polska muzyka filmowa 1945-1968, Chopin idzie do kina).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *