retro

Retro randka w NInA | Walentynkowa alternatywa

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) zaprasza na filmową Retro Randkę w Dniu Świętego Walentego. Wieczór w niedzielę, 14 lutego będzie można spędzić w nowoczesnej sali kinowej NInA i obejrzeć dowcipne „Dziewczęta z Nawojki” oraz kultowe „Dziewczyny do wzięcia”. Wstęp wolny.

Niedziela 14 / 02 / 2016     

Godzina 18:00

Narodowy Instytut Audiowizualny

(Wałbrzyska 3/5)

„Dziewczęta z Nawojki”, reż. Maria Kwiatkowska, 1963, 14 minut

Lekki i dowcipny reportaż z życia krakowskich studentek i mieszkanek domu akademickiego „Nawojka”. Subtelny portret powojennych emancypantek, kreślony w rytm jazzowej muzyki, komunikatów z akademickiego radiowęzła i komentarza Juliusza Kydryńskiego. To też podróż w głąb codzienności: zobaczymy, jak niegdyś nosiły się rezolutne studentki, jakie były trendy we fryzjerstwie, makijażu, modzie, a także wystroju wnętrz. Usłyszymy także, czym jest małżeństwo z rozsądku, a wszystko w oparach gęstego dymu papierosowego. Wizualne smaczki – jak poetycko rozwieszone rajstopy – ujrzymy lepiej dzięki rekonstrukcji cyfrowej filmu wykonanej w ramach Programu Wieloletniego Kultura+.

 

„Dziewczyny do wzięcia”, reż. Janusz Kondratiuk, 1972, 45 minut

Z Krakowa przenosimy się do Warszawy, a z dokumentu do fabuły. Jako główny punkt programu prezentujemy kultowe „Dziewczyny do wzięcia” Janusza Kondratiuka z 1972 roku – rozpisaną na jeden dzień komedię z Ewą Szykulską, Ewą Pielach, Reginą Regulską, Igą Cembrzyńską, a także Zygmuntem Buczkowskim, Janem Himilsbachem i Stanisławem Mikulskim. Po raz kolejny przeżyjemy przygody młodych dziewczyn spod Warszawy, które przyjeżdżają do stolicy w poszukiwaniu wielkomiejskiej rozrywki i uczucia.

Wstęp na pokazy jest bezpłatny. Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Więcej na stronie www.nina.gov.pl

http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/retro-randka-w-nina-walentynkowa-alternatywa/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *