mapa

Przemierzając Warszawę po wielokroć natrafiać można na rozsiane po niej przejawy sztuki osadzonej w przestrzeni miejskiej: murale, rzeźby, wlepki, instalacje.  Zwykle – a tak się przynajmniej dzieje w moim przypadku – takie artystyczne interwencje, widziane po raz pierwszy, zaskakują: o, co za miła niespodzianka! Nieraz obiecywałam sobie, że któregoś dnia odbędę systematyczną stołeczną eskapadę szlakiem sztuki. Tylko jakoś nigdy się nie złożyło. Naprzeciw tego typu planom i zapotrzebowaniom wyszli twórcy Warszawskiej Mapy Sztuki w przestrzeni publicznej. Z taką mapą w ręku wędrówkę artystyczną trasą odbędziemy świadomie, metodycznie, bez poczucia przypadkowości. Super, dokładnie takiej mobilizacji mi brakowało!

Wczoraj w klubie Niebo odbyła się premiera mapy. Twórcy podkreślają, że wytyczony przez nich szlak to nie estetyczna ortodoksja, a luźna propozycja i punkt wyjścia: wszak obecna w przestrzeni miasta efemeryczna sztuka ulega nieustannym transformacjom, nieustannie coś znika, stale coś się pojawia. Póki co wydrukowano 200 egzemplarzy mapy – ja swój już mam, podejrzewam, że reszta rozeszła się w tempie błyskawicznym. Niebawem dodruk, kolejne egzemplarze mają być dystrybuowane w instytucjach kultury, informacje na ten temat będą publikowane na stronie FB twórców. Za powstanie mapy odpowiada pozytywnie interweniująca w miejską przestrzeń Fundacja Do Dzieła, organizatorka festiwalu Street Art Doping oraz Kwiaciarnia Grafiki.

Mapa doprowadzi nas do niemal 80 obiektów, od – na przykład – warszawskiej linii vlepkowej na Marymonckiej, przez bienale rzeźby w metalu na Kasprzaka po ścianę graffiti na Wyścigach zlokalizowanych przy ulicy Puławskiej. Koniecznie polujcie na swój egzemplarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *