indeks2

Prasówka

Magdalena Franczuk

The Book of Wonder

Wystawa czynna do 22 maja 2016 r.

Wstęp wolny

„Och jak wszechpotężne są siły nade mną! I jak przedziwnie konsekwentna jest logika we wszystkim, co się przydarza niby przypadkowo.”

Franciszek Leon Madaleyski, O stworzeniu świata [w:] Życie wewnętrzne (fragment)

 

Od 28 kwietnia w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie można oglądać wystawę fotografii Magdaleny Franczuk. Na uwagę zasługuje koncepcja ekspozycji. Projekt „The Book of Wonder” („Księga Cudowności”) został przedstawiony w formie… księgi. Widzowie zostają zaproszeni do świata magii, by w atmosferze tajemnicy i intymności „czytać obrazy”.

„The Book of Wonder” to autorski projekt o dużym rozmachu. Składa się z dziesięciu rozdziałów, z których każdy zawiera literackie opisy oraz inscenizowane fotografie. Dopracowane w każdym detalu sesje fotograficzne to przedsięwzięcia, w których realizację artystka zaangażowała sztab fachowców: scenografkę, kierowników produkcji, aktorów, modeli, wizażystki, fryzjerów, asystentów i innych, łącznie ponad 100 osób, m.in. Magdalenę Koleśnik, Adama Fidusiewicza, Lesława Żurka, Orinę Krajewską, Mirosława Jękota, Mariannę Zydek, Marcina Czarnika.

Trailer:

Opowieść oparta jest na przygodach i życiowych doświadczeniach Franciszka Leona Madaleyskiego – zapomnianego ekscentrycznego podróżnika z przełomu XIX i XX wieku, którego zainteresowania krążyły wokół poszukiwania osobliwych zjawisk w otaczającym go świecie. Każda z części The Book of Wonder jest zainspirowana inną przygodą Madaleyskiego. Poprzez Księgę przypomniana zostaje jego osoba. Kim jest ten tajemniczy pisarz i podróżnik? Postacią-zagadką czy alter ego artystki? Odpowiedzi należy szukać w Księdze.

„Głównym elementem wystawy jest tytułowa The Book of Wonder (Księga Cudowności), która jest surrealistyczno-eklektyczną opowieścią opartą na analogii do kolejnych etapów życia człowieka. Księga zabiera czytelnika i widza w wyjątkową wędrówkę rozpoczynającą się od okresu dzieciństwa, by następnie przeprowadzić go przez doświadczenie miłości, pożądania, upadku czy śmierci. Dzieje się to z udziałem różnych bohaterów i w odmiennych przestrzeniach, zmieniających się planach, zgoła filmowych. Mimo że każdy z rozdziałów opowiada inną historię, układają się one w spójną całość dotyczącą obcowania człowieka ze światem ponadzmysłowym. Wiedza tajemna, duchowość, kabała, mistyka to czytelne inspiracje stworzenia Księgi, która jako swoista baśń ezoteryczna staje się wciągającym odkrywaniem tajemnicy. We współczesnym świecie, który wydaje się być zbadany i zmierzony w każdym wymiarze, wciąż pozostaje wiele rzeczy nieodkrytych, co jest intrygujące i cudowne – i o tym zdaje się być Księga Cudowności.”

Artur Chrzanowski, kurator

„Tajemniczy pisarz, Franciszek Leon Madaleyski i zaglądająca mu przez ramię autorka zdjęć, Magdalena Franczuk to para ezoterycznych flâunerów – spacerowiczów, którzy zamiast po paryskich pasażach i targach staroci przechadzają się po hermetycznych tekstach, zbierają na wpół zatarte symbole i zaklęcia, przyglądają się (Madaleyski) i rekonstruują (Franczuk) zagadkowe rytuały. Zdjęcia Franczuk nie są jednak prostą ilustracją tekstów Madaleyskiego – raz zbliżają się do nich, raz oddalają, bawią się nimi, budują kolejne piętra, nowe znaczenia i równoległe historie. Choć gęste i zmysłowe, wieloplanowe i bogate w szczegóły, zdjęcia Franczuk nie zamykają, ale uruchamiają wyobraźnię – są jak kadry z zaginionego filmu albo filmu, który tylko się przyśnił.”

Kuba Mikurda

„Zaryzykowałabym stwierdzenie, że Franciszek Leon to nieodkryty Marco Polo ezoteryki, który paradoksalnie uznawał za spirytualnie najciekawsze przygody nie dotyczące elitarnych kręgów adeptów wiedzy tajemnej, ale zwykłych ludzi mniej lub bardziej świadomie doświadczających duchowych stanów wyjątkowych. Franciszek Leon stał się dla mnie fascynującą zagadką, której nie chciałam do końca rozwiązać, ale na jej podstawie stworzyć zagadkę nową. To właśnie bezczasowość i bezosobowość w tekstach Madaleyskiego stały się dla mnie najbardziej inspirujące. Kiedy coś dokładnie się wydarzyło? Możemy tylko domyślać się, znając daty powstania samych zbiorów tekstów.”

Magdalena Franczuk

Franciszek Leon Madaleyski (1846-1932), mało znany polski podróżnik, okultysta, wolnomularz. Autor pamiętników opisujących osobliwe przygody, które szczególnie przyczyniły się do jego rozwoju duchowego. Książki Madaleyskiego zatytułowane „Życie wewnętrzne” (1890), „Duch podróżujący” (1912) i „Przygody niesamowite” (1924) zostały odnalezione w lwowskich archiwach w latach 70. i opracowane przez redaktorów lokalnych gazet – Krzysztofa Świerczewskiego i Annę Górską. Madaleyskiego nazwano wtedy „antykronikarzem”, podważono wiarygodność opisywanych wydarzeń, na której (paradoksalnie) zależało samemu autorowi. Wiele danych zawartych w zapiskach podróżnika jest niekompletnych lub zatajonych (na przykład większość imion i nazwisk opisywanych postaci została zastąpiona inicjałami). Madaleyski został ponownie zapomniany. Odkrywamy jego postać na nowo dzięki „The Book of Wonder”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *