beks

Prasówka

Świetne otwarcie „OSTATNIEJ RODZINY”!

Wiesław Banach o wartości filmu.

 Od piątku, 30 września w kinach w całej Polsce można zobaczyć film „Ostatnia Rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego opowiadający o słynnej rodzinie Beksińskich. W ciągu pierwszych 3 dni wyświetlania produkcja ta przyciągnęła przed ekrany ponad 100 tysięcy widzów. Łącznie z pokazami przedpremierowymi „Ostatnią Rodzinę” obejrzało już blisko 115 tysięcy osób! Cytujemy również wypowiedź Wiesława Banacha – dyrektora Muzeum Historycznego w Sanoku, który podkreśla wartość filmu.

 „Ostatnia Rodzina” to obsypany nagrodami na festiwalach filmowych w Gdyni i Locarno film Jana P. Matuszyńskiego opowiadający historię słynnej rodziny Beksińskich. W rolach głównych można zobaczyć laureatkę wyróżnienia dla Najlepszej aktorki – Aleksandrę Konieczną, dwukrotnie nagrodzonego za Najlepszą rolę męską Andrzeja Seweryna, Dawida Ogrodnika i Andrzeja Chyrę. Film na 41. edycji FF w Gdyni otrzymał Wielką Nagrodę „Złote Lwy”, Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Publiczności oraz szereg statuetek pozaregulaminowych. W ciągu pierwszych 3 dni wyświetlania w polskich kinach obraz ten zobaczyło 102 379 widzów. Licząc z organizowanymi wcześniej pokazami przedpremierowymi film zobaczyło już łącznie 114 727 osób.

Jest to najlepsze otwarcie nowego filmu minionego weekendu. Ten sukces daje duże szanse na wysoki wynik końcowy tej produkcji w polskim Box Office.

Obecność „Ostatniej Rodziny” w kinach uruchomiła olbrzymie zainteresowanie twórczością i pasjami Beksińskich. W księgarniach można kupić reedycję książki Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy. Portret podwójny”, zbiór rozmów z Wiesławem Banachem – dyrektorem Muzeum Historycznego w Sanoku i dzienników Zdzisława Beksińskiego pt.: „Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia” oraz albumów z pracami artysty, które ukazały się nakładem wydawnictwa Bosz. W sklepach dostępna jest ścieżka dźwiękowa z muzyką z „Ostatniej Rodziny” wydana przez Universal Music Polska. Fani malarstwa Zdzisława Beksińskiego mogą wybrać się na pierwszą stałą wystawę artysty w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.

„W dzisiejszym świecie film fabularny trafia do szerokiego kręgu widzów, również  takich, którzy nie uczestniczą  we współczesnej kulturze.” – mówi Wiesław Banach – „’Ostatnia Rodzina’ wzbudza coraz większe zainteresowanie twórczością Zdzisława Beksińskiego, co możemy już zaobserwować  na podstawie zwiększonej frekwencji w Muzeum Historycznym w Sanoku. Dla Artysty tworzenie było istotą życia i wokół  malarstwa toczyło się życie całej rodziny. Film prowokuje i zachęca do poznania dzieła Mistrza nawet tych, którzy z zasady na wystawy i do muzeów nie chodzą. Liczę, że również wzrośnie zainteresowanie audycjami muzycznymi Tomasza Beksińskiego oraz jego znakomitymi tłumaczeniami filmów. Zdzisław pragnął choć  trochę przedłużyć pamięć o swoich najbliższych prosząc o zamieszczanie fotografii wykonanych przez żonę w muzealnych wydawnictwach oraz oznaczenie obrazów pochodzących z kolekcji Tomasza i Zofii ich imionami. Twórcy „Ostatniej Rodziny” mimo że o tym nie uprzedzeni, spełniają i to pragnienie Artysty.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *