salto

Jedną z większych frajd dla pożeraczy kultury – na pewno dla mnie –  jest odnajdywanie powiązań, niekiedy zupełnie nieoczywistych, pomiędzy poszczególnymi jej przejawami. W żargonie kulturoznawczym rzecz zwana jest intertekstualnością (w ujęciu Julii Kristevy: badanie związków pomiędzy tekstami kultury).

Zainspirowana lekturą biografii Zbigniewa Cybulskiego odświeżyłam sobie po wielokroć ukochaną scenę hipnotycznego tańca z „Salta” Konwickiego. Co przypomniało mi nawiązania do niej, kinematograficzno-muzyczne hołdy, dostrzeżone swego czasu w trzech innych utworach – ilość może i niewielka lecz rozstrzał niemały. A nuż ktoś z Was potrafi wskazać inne?

Salto (1966):

Nawiązanie 1: Kult, „Do Ani”

Motyw muzyczny Kilara stanowił ewidentną inspirację i rzuca się w uszy w tym utworze, w wersji z płyty „Spokojnie” ( i o ile mnie pamięć nie myli Kazik wspominał o tym w jednym z wywiadów. A może to była książka).

Nawiązanie 2: Kult, „Brooklyńska rada Żydów”

W tym teledysku pojawia się nawiązanie nieco trudniejsze do wychwycenia. Porównajcie gesty Cybulskiego i Staszewskiego, z – odpowiednio – 0:41-0:47 i 4:09-4:12.

Przypadek? Nie sądzę. Może można by uznać to spostrzeżenie za nadinterpretację z elementami teorii spiskowej, gdyby nie: patrz „Nawiązanie 1”.

Nawiązanie 3: scena tańca w „Kalwarii” (reż. Fabrice du Welz)

Choć ten widmowy obraz plasuje się na drugim krańcu kinowej osi jeśli chodzi o absolutnie wszystko (gatunek, nastrój, motywy – skalpy, gwałty, krzyżowania, etc.), myślę, że śmiało można założyć, iż Zbyszkowe podrygi stanowiły pożywkę dla pląsów poprzedzających makabrę, na której ten film – horror dla koneserów gatunku –  bazuje. Zwłaszcza, że nie jest to jakieś tam horrorzydło klasy C, film przewędrował festiwale z wymiernym skutkiem a reżyser zdaje się posiadać zaawansowaną świadomość kinematograficzną.

( IMDb w tym przypadku pisze natomiast o nawiązaniu do poniższej sceny z „Pewnego wieczoru w pociągu”, reż. Andre Delvaux, 1968)

Cóż, tak daleko, a tak blisko.

One thought on “„Salto” na różne sposoby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *