DSC_7419

 Prasówka

Muzeum Warszawy w nowej odsłonie

Już w maju tego roku, po latach prac modernizacyjnych, Muzeum Warszawy otworzy się dla publiczności na nowo. Wystawa główna, składająca się z oryginalnych obiektów, uczestników i świadków wielowątkowej historii miasta oraz nowy program, powitają gości w 11 odrestaurowanych kamienicach.

Obecnie projekt modernizacji Muzeum Warszawy jest już na etapie końcowym. Gotowe są wnętrza, odrestaurowano wszystkie detale pochodzące zarówno z okresu odbudowy muzeum w 1953 roku, jak i wcześniejszym, takie jak siedemnastowieczne drewniane stropy polichromowane, detale w sieniach i malowidła. Trwają prace nad realizacją pierwszego etapu wystawy głównej.

W maju otwarta zostanie pierwsza część wystawy głównej składająca się z 8 gabinetów i części towarzyszących wystawie głównej, a także wystawa czasowa i program edukacyjny. Zwiedzający będą mogli korzystać z kawiarni, biblioteki z czytelnią varsavianistyczną, kina, a także punktu widokowego. Premierę drugiej części wystawy zaplanowano na październik 2017.

Wraz z ponownym otwarciem siedziby głównej, Muzeum Warszawy rozpoczyna zupełnie nowy etap w swojej 80-letniej historii. Muzeum opiekuje się ponad 300 tysiącami obiektów – największym zbiorem muzealiów związanych z historią stolicy. Jego rolą i misją jest nie tylko opowiadanie o przeszłości miasta, ale także budowanie poczucia łączności z jego symbolami, tradycją i dawnymi pokoleniami.

Nowa wystawa główna Rzeczy warszawskie wraz z częściami towarzyszącymi: Danymi warszawskimi i Dziejami kamienic oraz wystawą czasową, zajmuje 5 pięter w 11 zmodernizowanych kamienicach i jest ukoronowaniem 4-letnich, intensywnych prac zespołu 32 kuratorek i kuratorów, a także całego zespołu Muzeum. – W dwudziestu jeden gabinetach znajdą Państwo rzeczy – świadków i uczestników historii miasta. Stają się one pretekstem do opowiedzenia historii swoich właścicieli i twórców, przełomowych wydarzeń i długotrwałych procesów. Nie opowiadamy jednej historii. Nie snujemy jednej narracji. Podczas wędrówki po jedenastu staromiejskich kamienicach, w swoim tempie i wybraną przez siebie trasą, każdy może z pomocą tych rzeczy ułożyć własną opowieść o Warszawie. – komentuje Jarosław Trybuś, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Warszawy, kierujący pracami zespołu kuratorów nad koncepcją wystawy głównej.

Rzeczy warszawskie to 7 352 przedmiotów w 21 tematycznych gabinetach. Wśród pokazywanych obiektów są dzieła sztuki i rzeczy codzienne, wszystkie są oryginałami. Wystawę będzie można zwiedzać spacerując po gabinetach indywidualnie wybraną trasą, lub wybierając jedną z 4 autorskich ścieżek. Do współpracy przy ścieżkach zwiedzania muzeum zaprosiło znane osoby, których życie i działalność wiąże się z miastem, m.in.: Beatę Tyszkiewicz, Jurka Owsiaka, Jana Komasę, prof. Marię Poprzęcką. W maju udostępniona zostanie ścieżka główna autorstwa Bartosza Panka – radiowca, dziennikarza i publicysty Dwójki, laureata m.in. nagrody Prix Italia 2014. Ścieżka oprowadza po wszystkich gabinetach i kluczowych obiektach, które w opinii kuratorów zasługują na szczególną uwagę przez wzgląd na historię powstania, bezpośredni związek z dziejami miasta, unikalność, bądź też osobę twórcy, lub właściciela. Stanowi również udogodnienie dla osób z upośledzeniem wzroku lub słuchu. Premierę ścieżek autorskich zaplanowano na październik.

Ważnym elementem wystawy głównej będą części jej towarzyszące: infografiki Dane warszawskie, które w atrakcyjny i często zaskakujący sposób prezentują kluczowe dane dotyczące Warszawy. Mają one inspirować do szukania odpowiedzi na takie pytania jak: czemu Warszawa zawdzięcza swój rozwój? Kim są i byli jej mieszkańcy? Jak żyli i żyją? Gdzie jest centrum miasta, a gdzie jego granice? Dzieje Kamienic to z kolei część, w której zwiedzający będą mogli odkryć historie przemian zabytkowych budynków Muzeum oraz najciekawsze elementy architektury.

Kolejną ważną częścią Muzeum będą wystawy czasowe. Pierwsza z nich otwarta w maju odsłoni kulisy powstawania wystawy głównej – od koncepcji po finalny wybór obiektów, projekt architektoniczny i realizację. Jej centralnymi elementami będą nabytki i obiekty poddane konserwacji w ramach projektu modernizacji kamienic. Wystawa będzie się też odwoływać aż do początków historii dzisiejszego Muzeum Warszawy – przedwojennych prac Towarzystwa Miłośników Historii i Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości oraz powojennej działalności Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. Będzie więc nie tylko wystawą o wystawie, ale również wystawą o Muzeum.

Muzeum przygotowało również bogaty program dla dzieci i dla dorosłych, w tym spacery po Starówce, weekendowe otwarte warsztaty dla rodzin z dziećmi „Zajrzyj do muzeum”, warsztaty z rysunku dla nieprofesjonalistów ćwiczące uważność. Dla osób, które chciałyby poszerzyć wiedzę o prezentowanych na wystawie eksponatach, wydawnictwo Muzeum Warszawy przygotowało książkę „Rzeczy warszawskie”. Szczegółowy grafik dostępny będzie na stronie Muzeum – www.muzeumwarszawy.pl.

Finansowanie inwestycji

Całościowy koszt inwestycji to ponad 64 mln zł. Ponad 18 mln zł to wartość dofinansowania norweskiego (Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego), 46 mln zł to fundusze z dotacji inwestycyjnej Miasta.

(Fot. mat. prasowe)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *