grace

Kolejna odsłona pokazów filmowych w hołdzie najpiękniejszych kobiet Hollywood. W maju Fort Sokolnickiego i stacja Paramount Channel zapraszają na przegląd filmów z udziałem niezapomnianej  zdobywczyni Oscara i księżnej Monako, Grace Kelly. Spotkania poprzedzone będą krótką prelekcją. Wstęp na pokazy jest bezpłatny. Więcej informacji o pokazach na stronie www.nowyfort.pl.

  • 6 maja, godz. 19:00 – W samo południe
  • 15 maja, godz. 19:00 – Country girl
  • 22 maja, godz. 19:00 – Okno na podwórze
  • 29 maja, godz. 19:00 – Złodziej w hotelu

„W samo południe”,

Laureat ponad dwudziestu jeden nagród w tym Oskara i Złotego Globu. Przełomowe i niekwestionowane arcydzieło gatunku, w którym nic nie jest z góry czarne albo białe. Choć to film uniwersalny, w zamyśle twórców miał szczególną wymowę w kontekście politycznym, co doprowadziło reżysera do opuszczenia Stanów Zjednoczonych. „W Samo południe” to również ogromny przełom w karierze dobrze zapowiadającej się Grace Kelly.

Reżyseria: Fred Zinnemann 

„Country Girl”,

Rola George stanowiła nie lada wyzwanie dla młodej Grace Kelly, która w swoim dorobku artystycznym miała diametralnie różne role od tej. Jednak po premierze, Amerykańska Akademia Filmowa przyznała jej Oskara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Film na podstawie sztuki teatralnej „Dziewczyny z Prowincji”, to nieszablonowa mieszanka romansu i dramatu, okraszona muzyką maestra Victora Younga i Harolda Arlena.

Reżyseria: Georg Seaton

„Okno na podwórze”,

Według Amerykańskiej Gildii Scenarzystów to film z najlepszym scenariuszem wszechczasów. Hitchcock, mistrz w podglądaniu ludzkich obyczajów, kolejny raz stworzył niebanalną refleksję nad zaangażowaniem jednostki i studium psychiki człowieka w krańcowych sytuacjach. „Okno na podwórze” mówi dużo zarówno o reżyserze, jak i o samej Grace Kelly, którą niezaprzeczalnie ukazuje jako ikonę swoich czasów i profesjonalną aktorkę.

Reżyseria: Alfred Hitchcock

„Złodziej w hotelu”,

To czterdziesty pierwszy pełnometrażowy film Hitchcocka i trzeci z udziałem zarówno Grace, jak i Cary’ego Granta. Aktorka bez wahania przyjęła propozycję udziału w kolejnym dziele reżysera. Uhonorowany Oskarem za najlepsze zdjęcia oraz wygraną przyznawaną przez Amerykański Instytut Filmowy jako jeden z najlepszych melodramatów wszechczasów. „Złodziej w Hotelu” to również komedia, dość śmiała jak na ówczesne czasy, ale wyrafinowana, jak to u pioniera suspensu.

Reżyseria: Alfred Hitchcock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *