lazienki

Prasówka

Główne wydarzenia rozpoczęcia sezonu w Łazienkach Królewskich 

 Piknik Europejski w dniu 1 maja z okazji XII rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz Prezydencji Królestwa Niderlandów w Radzie Unii Europejskiej, wystawa obrazu z Muzeum Mauritshuis w Hadze, ekspozycja Księgi Konstytucji 3 Maja z 1791 r., wystawa „Skarby Mennicy Warszawskiej 1766 – 1868”  oraz Noc Muzeów i inauguracja letnich koncertów chopinowskich

to główne wydarzenia, które w dniach od 1 do 15 maja organizują Łazienki Królewskie.  Goście letniej rezydencji króla Stanisława Augusta będą mogli wziąć też udział w licznych wydarzeniach edukacyjnych, koncertach i wykładach.

Już po raz czwarty organizujemy w ogrodach Piknik Europejski z uroczystymi paradami orkiestr i atrakcjami dla całych rodzin. – Podczas dni majowych wstęp do obiektów jest bezpłatny – mówi Izabela Zychowicz, dyrektor ds. muzealnych Łazienek Królewskich. – W Pałacu na Wyspie będzie można zobaczyć wystawę słynnego dzieła „Kwiaty w szklanym wazonie”, wypożyczonego z Muzeum Mauritshuis w Hadze oraz kopię tomu konstytucji, podpisanej w Warszawie 3 maja 1791 roku, którą specjalnie na tę okazję Łazienkom Królewskim użyczyło Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie. Zapraszamy też do zwiedzania  Królewskiej Galerii rzeźby w Starej Oranżerii i Holenderskiego Ogrodu Kwiatowego dodaje Izabela Zychowicz. 

 Piknik Europejski rozpocznie się 1 maja o godz. 10:00 koncertem dla dzieci „Melomaluszki” przy Pomniku Fryderyka Chopina. – Od godziny 11:00 zapraszamy rodziny z dziećmi do Strefy Leżakowania przy Nowej Oranżerii i Strefy Leżakowania przy Starej Kordegardzie, gdzie odbędą się specjalnie przygotowane gry i zabawy – mówi Magdalena Lewna, kierownik Działu Edukacji Łazienek Królewskich.  Będzie można wysłuchać najpiękniejszych Bajek Europejskich, wziąć udział w warsztatach  „Arcydzieła Malarstwa Europejskiego” oraz w animacjach teatralnych dla dzieci „Zielono mi”.  Od południa na placu przed Starą Kordegardą będzie organizowana gra terenowa „True Madame”, tam  także będzie można  zobaczyć… największy kwiat na świecie, który został specjalnie zaprojektowany przez artystkę Izę Rutkowską – zachęca Lewna.

Tradycyjnie, oficjalną inauguracją Pikniku będzie koncert orkiestry wojskowej i policyjnej o godz. 12:00  w Amfiteatrze. Po wybrzmieniu hymnów Unii Europejskiej i Polski, goście wysłuchają koncertów w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Warszawy  i Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Od godziny 14:30 Amfiteatr wypełni muzyka w wykonaniu czterech chórów:   Chóru Surma,  La Musica, Zespołu OMG i  Chóru SGGW. Na zakończenie, o godzinie 16:45,  przed gośćmi zgromadzonymi w Amfiteatrze wystąpi Orkestra Vivat!.

Wszyscy ci, którzy preferują aktywne spędzanie czasu, już od godziny 11:00 będą mogli wziąć udział w rodzinnych oprowadzaniach po Ogrodach Łazienek Królewskich. Szczególną atrakcją będzie nowo otwarty Holenderski Ogród Kwiatowy przy Starej Oranżerii.

W Święto Flagi, 2 maja oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja  goście Łazienek Królewskich będą mogli zobaczyć Księgę Konstytucji 3 Maja z 1791 r., w Pałacu na Wyspie. Każdy ze zwiedzających będzie mógł z bliska przyjrzeć się pierwszej w Europie, a drugiej po Konstytucji Stanów Zjednoczonych, ustawie zasadniczej na świecie. W te dni zapraszamy również do bezpłatnego zwiedzania obiektów. Dodatkową  atrakcją 3 maja będą pokazy i nauka tańców historycznych, które w godz. 15:00 – 17:45 odbędą się na Tarasie Południowym Pałacu na Wyspie.

Dla gości Łazienek Królewskich wyjątkowym wydarzeniem będzie tegoroczna Noc Muzeów. W sobotę 14 maja w Starej Oranżerii, w godzinach od 19 do 2 w nocy, będzie można zwiedzać wystawę  „Skarby Mennicy Warszawskiej 1766 -1868”, organizowaną z okazji 250-lecia Mennicy Polskiej – mówi Izabela Zychowicz z Łazienek Królewskich. – Przed wejściem do Starej Oranżerii wystawiona będzie          XIX- wieczna prasa suwowo-kolanowa, wybijająca specjalnie na tę okazję zaprojektowane numizmaty, które zostaną wręczane zwiedzającym na pamiątkę – zaprasza Zychowicz.

W Pałacu na Wyspie będzie można również podziwiać wystawę obrazu z Muzeum Mauritshuis w Hadze – „Kwiaty w szklanym wazonie”, pędzla Abrahama Mignona.  Przed Pałacem na Wyspie będzie natomiast stał mincerz, który specjalnie dla przybyłych do Łazienek gości będzie wybijać pamiątkowy żeton z okazji Nocy Muzeów, organizowanej wspólnie z Mennicą Polską.

Wyjątkowym wydarzeniem muzycznym, które uświetni tegoroczną Noc Muzeów w Łazienkach Królewskich, będzie koncert jazzowy Grzecha Piotrowskiego, który o godzinie 21:30 wystąpi z projektem „One World”, na wybudowanej scenie na wodzie przed Pałacem na Wyspie. Mecenas Muzeum PZU przygotował dla zwiedzających specjalną, multimedialną strefę przy Podchorążówce, gdzie będzie można wydrukować sobie pamiątkowe zdjęcie z wizyty w Łazienkach.

Tuż po Nocy Muzeów, w niedzielę 15 maja o godz. 12 odbędzie się inauguracja letnich niedzielnych  koncertów pod Pomnikiem Chopina. Podczas pierwszego koncertu będzie można posłuchać interpretacji utworów kompozytora w wykonaniu znakomitego polskiego pianisty Karola Radziwonowicza. Niedzielne recitale, których popularność wiąże się nie tylko z pięknym miejscem, ale również z doborem znakomitych artystów, co roku przyciągają tysiące słuchaczy –  mieszkańców Warszawy, jak i turystów z całego świata.

W kolejnych miesiącach także nie zabraknie atrakcji. Goście Łazienek Królewskich, jak co roku, będą mogli wziąć udział w Festiwalu Muzycznym Strefa Ciszy oraz Festiwalu Światła. W sierpniu zapraszamy na „Florę Danicę” – wystawę stołu królewskiego z kolekcji Zamku Narodowego Muzeum Historii  w Danii. W Łazienkach Królewskich będą się również odbywać wykłady z cyklu „Oświeceniowa republika władców” i „Oświeceniowa republika marzeń”, Salony Muzyczne oraz Salony Poezji.

W kwietniu  zainaugurujemy cykl „Światło literatury”, podczas którego goście muzeum mogą się spotkać z wybitnymi pisarzami.


Piknik Europejski w Łazienkach Królewskich

z okazji XII rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

oraz Prezydencji Królestwa Niderlandów w Radzie Unii Europejskiej

1 maja 2016 roku

10.00 – 18.00

Bezpłatne zwiedzanie obiektów

Pałac na Wyspie

–     Królewska Galeria Obrazów

–     Wystawa jednego obrazu Kwiaty w szklanym wazonie z Mauritshuis w Hadze

–     Wystawa Księga Konstytucji 3 Maja

Stara Oranżeria – Królewska Galeria Rzeźby

Biały Domek – Królewska Galeria Grafiki

Pałac Myślewicki – Apartamenty Księcia Józefa Poniatowskiego

Galeria Plenerowa w Alejach Ujazdowskich

Wystawa CONNECTION. Sztuka w kolekcjach korporacyjnych

10:00 – 11:00

Pomnik Chopina  – Koncert dla dzieci „Melomaluszki”

11:00 – 17:00

Gry i zabawy w Strefie Leżakowania przy Nowej Oranżerii

–      Bajki Europejskie

–      Arcydzieła Malarstwa Europejskiego

–      Zielono mi! Animacje teatralne dla dzieci

–      Stoisko z publikacjami edukacyjnymi

Animacje i zabawy w Strefie Leżakowania przy Starej Kordegardzie

–     Największy kwiat na świecie!

–     Gra Trou Madame

Rodzinne oprowadzania po Ogrodach

początek: taras Pałacu na Wyspie, finał: Stara Kordegarda

11:30 – 15:30

Parady orkiestr w Ogrodach

–       Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Mykanów

–       Orkiestra Reprezentacyjna Policji

–       Orkiestra Wojskowa w Warszawie

12:00 – 14:00

Amfiteatr – uroczysty koncert połączonych orkiestr

Orkiestra Wojskowa z Warszawy  i Reprezentacyjna Orkiestra  Policji

14:30 – 16:30

Amfiteatr – koncerty chórów i orkiestr

–      Chór Surma

–      La Musica

–      Grupa Wokalna OMG – Original Music Group

–      Chór „URSYNOVIA CANTABILE”

Ursynowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy SGGW

14:30 – 15.30
Hipodrom – parada Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. Jana Kozietulskiego

16:45 – 17:30
Amfiteatr – koncert Orkiestry Vivat!
17:40
Parada Orkiestry Vivat! w Ogrodach

·                Bajki Europejskie 11:00 – 14:00

Świat najsłynniejszych bajek europejski jest pełen przygód i nagłych zmian akcji. Słuchając opowieści o magicznych krainach i fantastycznych bohaterach, dzieci pobawią się klockami pośród Łazienkowskich roślin.

·                Arcydzieła Malarstwa Europejskiego 11:00 – 16:00

Weź do ręki rekwizyt i odtwórz dzieła mistrzów malarstwa europejskiego! Pomogą Ci przy tym edukatorzy oraz „puste” ramy obrazów. Będzie to idealna okazja, aby zrobić telefonem komórkowym zdjęcia na pamiątkę.

·                Zielono mi! Animacje teatralne dla dzieci

14:00 – 14:45

15:15 – 16:00

16:15 – 17:00

Podczas animacji teatralnych dzieci zamienią się w kwiaty, krzewy i drzewa, rosnące w Łazienkach. To idealna rozrywka dla ceniących ruch, śpiew i teatralną improwizację.

·                Największy kwiat na świecie!

Animacje dla dzieci

Przy Starej Kordegardzie wyrósł kilkumetrowy kwiat. Chętnie wylegują się na nim  owady i bezkręgowce – muchy, ślimaki i wielkie pomrowy. Poczuj się jak małe zwierzątko czerpiące korzyść z mieszkania na jego łodydze!

·                Gra Trou Madame

Za czasów Stanisława Augusta gra Trou Madame ściągała do Łazienek wielu Warszawiaków. Rozgrywki odbywały się w Nowej Kordegardzie. Czy wiecie, na czym polegała ta gra? Więcej na jej temat dzieci, młodzież i dorośli mogą dowiedzieć się na piaszczystym placu przy Starej Kordegardzie.

·                Rodzinne oprowadzania po Ogrodach

Gdzie mieszka taki ptak jak szpak? I co łączy zająca ze szczawiem? Z kieszeniami wypełnionymi nasionami poznamy upodobania żywieniowe myszki przemykającej wśród bluszczu oraz niezwykłe konstrukcje, które potrafi zbudować mały kowalik. Poznaj z nami zakamarki Łazienkowskich Ogrodów!


 

Podsumowanie rezultatów prac remontowo – konserwatorskich

w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich, w latach 2012 – 2016

Prace remontowo – konserwatorskie, rewitalizacja Ogrodu Oranżeryjnego, odtworzenie Królewskiej Galerii Rzeźby, nowa aranżacja Galerii Rzeźby Polskiej XIX i XX wieku  oraz kreatywna „Pracownia artysty” dla dzieci – to najważniejsze warte 34 miliony złotych, prace wykonane w Starej Oranżerii w latach 2012 – 2016.

Realizacja zadania była możliwa dzięki środkom z Funduszy Norweskich, dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, a także wsparciu Mecenasów Muzeum i zaangażowaniu Ambasady Królestwa Niderlandów.

Strefa Muz i Myśli Stanisława Augusta

W ramach dofinasowania z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego zrealizowano projekt „Strefa Muz i Myśli Stanisława Augusta. Remont i konserwacja        XVIII – wiecznej Starej Oranżerii z Teatrem Królewskim na potrzeby nowej ekspozycji rzeźby i realizacji programu kulturalnego”. Całkowita wartość projektu wyniosła 18,7 mln zł, w tym środki  MF EOG – 13 mln zł, a wkład MKiDN i Muzeum Łazienki Królewskie – 5,7 mln zł. Umowa o dofinansowaniu została podpisana 9 maja 2014 r. Zakończenie projektu zaplanowano na koniec kwietnia 2016 r.

Najważniejsze prace budowlane  objęły remont dachu wraz z konstrukcją, konserwację elewacji, stolarki drzwiowej i okiennej, zabezpieczenie fundamentów, wymianę instalacji kanalizacyjnych, grzewczych i elektrycznych. Zamontowany został system monitoringu przeciwpożarowego i antywłamaniowego.

W Teatrze Królewskim wprowadzono nowoczesny system gaszenia mgłą wodną, co znacząco poprawi  bezpieczeństwo organizacji wydarzeń kulturalnych. Instalacja została sfinansowana z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jednym z głównych celów projektu EOG było dostosowanie Starej Oranżerii dla osób o specjalnych potrzebach. Zlikwidowano bariery architektoniczne, wprowadzono nowoczesne rozwiązania, takie jak audiodeskrypcja, pętle indukcyjne, windy czy system przywoławczy. W Królewskiej Galerii Rzeźby zorganizowano również przestrzeń do poznawania rzeźb przez dotyk oraz specjalne tyflografiki. Wśród pomocy edukacyjnych, dostępnych dla zwiedzających, jest makieta Starej Oranżerii.

1 czerwca otwarta zostanie strefa kreatywna dedykowana rzeźbie – „Pracowania artysty.”  W sali warsztatowej i formierni dzieci oraz dorośli będą mogli wykonać odlewy gipsowe oraz poznać XVIII – wieczną technologię wykonywania kopii rzeźb.  Pracownia edukacyjna jest dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami.

Królewska Galeria Rzeźby

Podczas prac konserwatorskich, w 2012 roku, pod tynkami w Starej Oranżerii dokonano sensacyjnego odkrycia XVIII-wiecznych malowideł ściennych, wykonanych według projektów Jana Chrystiana Kamsetzera. Projekty nadwornego architekta, przechowywane w Gabinecie Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, przez dziesięciolecia były uważane za niezrealizowane. Zachowane projekty Kamsetzera w połączeniu z królewskim inwentarzem Catalogue des Ouvrages en  Marbre,  Platre Terre cuite appartenant a Sa Maje le Roi 1795, były podstawą do odtworzenia Królewskiej Galerii Rzeźby.

W pierwszym etapie prac odsłonięto zachowane malowidła i przeprowadzono ich konserwację. Łącznie prace objęły 1570 m2 malowideł ścian i sufitu. Prace te sfinansowano z dotacji MKiDN i Programu Generalnego Konserwatora Zabytków. Równolegle prowadzona była konserwacja  161 gipsowych rzeźb  z królewskiej kolekcji. Trzy, których jak wskazywał projekt Kamsetzera brakowało, zostały zamówione w Gliptotece Berlińskiej. Były to: Grupa Laokoona, Apollo Belwederski i Meleager.

Teraz kopie słynnych antycznych rzeźb: Flora Farnese, Apollo Belwederski, Grupa Laokoona, Meleager i Amazonka Mattei, prezentowane są na tle iluzjonistycznie namalowanej architektury i włoskiego pejzażu, tworząc tzw. „Kolumnadę Kamsetzera”.

Polsko – norweskie działania programowe

Partnerem Łazienek Królewskich w realizacji projektu remontu i konserwacji Starej Oranżerii była norweska Fundacja Muzeów Regionu Østfold i Fredrikshalds Teater w Halden. Wspólne działania objęły warsztaty, seminaria i wyjazdy studyjne, które służyły wymianie wiedzy z zakresu konserwacji, edukacji i organizacji wystaw. Zrealizowano m.in. projekt „Strefa Teatru – Teatry Otwarte”. Była to społeczna akcja w mieście Halden  i w ogrodach Łazienek Królewskich, która zapoznawała zwiedzających i mieszkańców z historią zabytkowych teatrów.

Muzeum Łazienki Królewskie i Fundacja Muzeów Regionu Østfold planują kolejne wspólne projekty.


Skarby Mennicy Warszawskiej w Łazienkach Królewskich

Wszystkich warszawiaków, pasjonatów muzealnych pamiątek i numizmatyki oraz turystów, zapraszamy do Łazienek Królewskich na unikalną wystawę medaliersko-numizmatyczną „Skarby Mennicy Warszawskiej 1766 – 1868”. To jedyna okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć zbiory m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu czy też Gabinetu Numizmatycznego Mennicy Polskiej. Wystawę, zorganizowaną w ramach obchodów 250-lecia Mennicy Polskiej, będzie można oglądać od 12 maja do 1 października br. w Starej Oranżerii Łazienek Królewskich.

W związku z obchodami 250-lecia, Mennica Polska, we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie, zaplanowała w bieżącym roku liczne aktywności na terenie warszawskiego zespołu pałacowo-ogrodowego. Już 12 maja w Galerii Rzeźby w Starej Oranżerii będzie miało miejsce uroczyste otwarcie bezpłatnej wystawy medaliersko-numizmatycznej, obejmującej eksponaty z czasów panowania króla Stanisława Augusta i późniejszych. Wśród nich znajdą się m.in. medale, pieczęcie, monety, dokumenty i ryciny. Wiele spośród prezentowanych przedmiotów to prawdziwe unikaty, które dotąd nie były udostępniane publiczności.

Dzięki uprzejmości uznanych instytucji kulturalnych z całej Polski oraz kolekcjonerów prywatnych, udało nam się stworzyć wyjątkową wystawę, która podsumowuje spory kawałek historii 250-letniej Mennicy Polskiej – mówi Inga Kosim z Mennicy Polskiej S.A.  Wśród eksponatów będzie można obejrzeć m.in. medal koronacyjny HOLZHAEUSSER z 1764 roku, medal koronacyjny Tomasza Pingo z tego samego roku, pierwszy stempel wykonany przez Jana Filipa Holzhaeussera w Mennicy Warszawskiej z 1766 roku, czy też rodzaj XVIII-wiecznej legitymacji, umożliwiającej wejście do budynków menniczych. Oprócz Muzeum Łazienki Królewskie w jubileusz Mennicy Polskiej zaangażowały się też inne ważne polskie instytucje. Poczta Polska przygotowała znaczek i kopertę poświęconą 250-leciu Mennicy Warszawskiej, Narodowy Bank Polski zdecydował się wybić pamiątkową monetę kolekcjonerską, natomiast patronat honorowy nad obchodami objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Hanna Gronkiewicz – Waltz.

Ogród Oranżeryjny

Ogród przy Starej Oranżerii jest jednym z najlepiej zachowanych miejsc w Łazienkach Królewskich. Widoczny na planach od 1786 roku, pozostał do dzisiaj w granicach XVIII – wiecznego muru.

Przeprowadzone w 2012 r. badania archeologiczne doprecyzowały układ ogrodu z XVIII-wieczną fontanną oraz ukazały jego nienaruszone ceglane mury.

Z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w latach 2012 – 2013 przeprowadzono rewitalizację ogrodu. Został zainstalowany nowoczesny system nawadniania trawników i rabat, ścieżki zyskały typową dla ogrodów nawierzchnię mineralną, zaś fontanna ogrodowa została okolona bortnicą z piaskowca. Rzeźby z królewskiej kolekcji poddano konserwacji i otrzymały nowe postumenty, podobnie jak dekoracyjne marmurowe wazy ogrodowe. Przy alejkach ustawiono białe drewniane ławki, wykonane według akwarel Zygmunta Vogla. Podobnie, jak za czasów króla Stanisława Augusta, latem w ogrodzie stoją teraz drzewka cytrusowe w donicach.

W 2015 r. historyczny Ogród Oranżeryjny wzbogacono o nowe nasadzenia w stylu holenderskim, dzięki którym stanie się on bardziej różnorodny i bogatszy kolorystycznie.  Działanie to nie narusza historycznego i autentycznego wyrazu ogrodu.


Kalendarium:

28 kwietnia

16:00 oficjalne przyjęcie w Starej Oranżerii z okazji Dnia Króla oraz otwarcie Holenderskiego Ogrodu Kwiatowego, urządzonego we współpracy z Ambasadą Królestwa Niderlandów

18:30 otwarcie w Pałacu na Wyspie wystawy jednego obrazu holenderskiego  „Kwiaty w wazonie” (autor Abraham Mignon), z kolekcji Muzeum Mauritshuis w Hadze

29 kwietnia – otwarcie Holenderskiego Ogrodu Kwiatowegodla publiczności

1 maja

12:00 rozpoczęcie Koncertu w Amfiteatrze, otwierającego Piknik Europejski               w Łazienkach Królewskich z okazji Prezydencji Królestwa Niderlandów w Radzie Unii Europejskiej  oraz 12. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

Wystawa fotograficzna w Galerii Plenerowej w Alejach Ujazdowskich

„CONNECTION – korporacyjne kolekcje sztuki w Holandii”

Główne wydarzenia rozpoczęcia sezonu w Łazienkach Królewskich

Prezentuje Izabela Zychowicz Dyrektor ds. Muzealnych

2 maja, Dzień Flagi w Łazienkach, wydarzania edukacyjne

3 maja – 225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wystawa zabytkowego egzemplarza Konstytucji w Pałacu na Wyspie

12 maja godz. 18:00 otwarcie wystawy z okazji 250 – lecia Mennicy Polskiej w Starej Oranżerii  „Skarby Mennicy Warszawskiej 1766 – 1868”

14 maja godz. 21:00 Noc Muzeów, koncert Scena na Wodzie

15 maja godz. 12:00 i 16:00 Inauguracja letnich niedzielnych koncertów pod Pomnikiem Chopina

16 czerwca – 9 sierpnia Holenderski Plakat Kulturalny, Wystawa w Galerii Plenerowej

2 – 31 lipca Festiwal muzyczny „Strefa Ciszy”, koncerty plenerowe w ogrodach

1- 31 sierpnia „Festiwal Światła”, letnie koncerty w Ogrodzie Chińskim

5 sierpnia godz. 18:00 otwarcie wystawy w Pałacu na Wyspie

„Flora Danica” stół królewski  z kolekcji Zamku Frederiksborg Narodowego Muzeum Historii Danii

3 – 25 wrzesień Festiwal Oper Barokowych w Teatrze Królewskim

wykłady i spotkania z cyklu: „Oświeceniowa Republika Władców”,  „Oświeceniowa Republika Marzeń”,  „Światło Literatury”, „Salony Poezji”, Salony Muzyczne”, programy edukacyjne.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *