ph133378_i

Prasówka

Uprawiaj domowy ogródek przez cały rok z nową kolekcją IKEA

Domowe uprawy bez gleby i światła słonecznego? Z hydroponiką to możliwe! Dzięki nowej kolekcji IKEA KRYDDA/VÄXER świeże zioła oraz rośliny, których młode listki wykorzystuje się w kuchni, można mieć zawsze pod ręką, bez konieczności posiadania ogródka czy balkonu.

Coraz więcej ludzi na całym świecie żyje w dużych miastach, tracąc tym samym możliwość posiadania przydomowych ogródków. Jednocześnie chcą prowadzić zdrowsze
i bardziej zrównoważone życie oraz mieć dostęp do świeżych warzyw bez sztucznych substancji. Z myślą o nich powstała nowa seria produktów IKEA, dzięki której każdy niezależnie od tego, w jakim miejscu mieszka, ma możliwość uprawiania własnego domowego ogródka przez cały rok, nawet na małych przestrzeniach. Dzięki współpracy pomiędzy szwedzkimi ekspertami od agronomii i specjalistami IKEA powstał łatwy
w obsłudze system hydroponiczny umożliwiający uprawę roślin w wodzie, bez gleby. System ten jest bardzo wydajny i zajmuje mało miejsca, dzięki czemu można uprawiać rośliny w wybranym zakątku domu.

„Hydroponika to bezglebowa uprawa roślin w wodzie. Po dodaniu składników odżywczych
i przy odpowiednim świetle, system ten pozwala na uprawianie roślin nawet w zimie. Zyskujesz pewność, że to, co jemy, jest najlepszej jakości, bo stworzone zostało przez nas samych. Zestaw hydroponiczny IKEA zajmuje niewiele miejsca, jest bardzo wydajny, a przy tym sprawia niezwykłą frajdę. Obserwowanie wraz z bliskimi, jak z małego i własnoręcznie zasadzonego nasionka rodzi się roślina, której listki trafiają potem na talerz, jest nie tylko zabawą, ale również nauką” – podkreśla Katarzyna Dulko-Gaszyna, Kierownik ds. zrównoważonego rozwoju, IKEA Retail w Polsce.

Uprawianie domowych roślin dzięki nowej kolekcji produktów IKEA jest bardzo proste. Zestawy KRYDDA/VÄXER zawierają wszystko, co jest potrzebne na dobry początek. To nasiona, podkłady i pojemniki do wysiewu, nawóz w płynie, podłoże z pumeksu, oprawa do oświetlenia roślin i sama lampa wyposażona w energooszczędne żarówki LED, dzięki której możliwe jest prowadzenie uprawy bez naturalnego światła słonecznego oraz estetyczne i wygodne stelaże. Wystarczy wybrać nasiona, które chcemy zasadzić i wyłożyć je na nasączone wodą podkłady z wełny mineralnej. Następnie należy włożyć je do pojemnika do wysiewu, umieścić na oknie i uzbroić się w cierpliwość. Po około tygodniu, w zależności od gatunku będą widoczne pierwsze listki – to znak, że roślina jest gotowa do przesadzenia. Wystarczy przenieść sadzonki do małych doniczek wypełnionych kawałkami pumeksu, które utrzymują wodę i tlen w pobliżu korzeni oraz umieścić je w stelażu do upraw KRYDDA, który dostępny jest w wersjach jedno, dwu lub trójpoziomowych. Takie rozwiązanie umożliwia uprawianie różnych roślin jednocześnie. Możliwość ich uprawy na kilku poziomach, w różnych stadiach wzrostu daje pewność, że zawsze będzie coś świeżego na kolację. Przy wersji trójpoziomowej można także przeznaczyć jeden z poziomów do przechowywania. To od nas zależy, jak duża ma być uprawa. By zapamiętać, jakie rośliny zostały posadzone na danym poziomie, można użyć magnesów IKEA SPONTAN, z nazwami sadzonek napisanymi flamastrem.
W zależności od tego, co wybieramy do uprawy, rośliny osiągają dojrzałość po mniej więcej 7 tygodniach.

Kolekcja nowych produktów IKEA KRYDDA/VÄXER przeznaczonych do domowych upraw dostępna jest od maja 2016 r. we wszystkich sklepach IKEA w całej Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *