unnamed (1)

Wyciąg z Kultury:

Co: Wystawa Fotografii z festiwalu Burning Man

Gdzie: Nocny Market

Kiedy: 2-4 września

Opis wydarzenia:

Nocny Market prezentuje: wystawa fotografii z kultowego festiwalu Burning Man

Nocny Market, stały targ kulinarny zlokalizowany na peronach nieczynnego dworca, kontynuuje działania promujące sztukę. W czasie gdy na środku pustyni w Nevadzie odbywa się kulminacja niezwykłego festiwalu Burning Man, na Głównym będzie można zobaczyć wystawę zdjęć Sylvestra Zawadzkiego z tego właśnie wydarzenia. Potrwa ona jedynie 3 dni: od 2 do 4 września.

O festiwalu

Burning Man po raz pierwszy odbył się na plaży w Kalifornii w 1986 roku. Festiwal rozpoczęło dwóch przyjaciół – Larry Harvey i Jerry James. Chcieli uczcić letnie przesilenie i zbudowali drewnianą statuę, którą spalili na plaży – stąd wzięła się nazwa Burning Man. Po kilku latach liczba gości przerosła oczekiwania organizatorów i festiwal przeniósł się na bezludną pustynię Nevady. Miejsce to – a właściwie miasto – nazywa się Black Rock City i powstaje raz w roku dokładnie na tydzień. W tym czasie ma swój adres, pocztę i obowiązuje tam bezwzględny zakaz pojazdów. Co roku Burning Man przyciąga około 70000 ludzi i opiera się na dziesięciu przykazaniach:
⦁ radykalna inkluzja
⦁ gifting
⦁ dekomodyfikacja
⦁ radykalna samodzielność
⦁ radykalna ekspresja
⦁ wspólny wysiłek
⦁ obywatelska odpowiedzialność
⦁ nie pozostawienie po sobie śladu
⦁ udział
⦁ bezpośredniość

Na festiwal trzeba zabrać wszystko co potrzebne do przeżycia – łącznie z wodą. Za pieniądze można kupić jedynie lód i kawę w jednej kafejce. Wszystko inne jest za darmo i działa na zasadzie wymiany oraz negocjacji. Każdy wnosi coś od siebie – sztuką, zbudowaniem czegoś czy własną osobą. Jedyną formą transportu na rozległej przestrzeni są rowery lub tak zwane ArtCars, czyli przeróżne kreatywne pojazdy, które nie byłyby dopuszczone do legalnego użytku miejskiego. Bilety na festiwal uzyskuje się poprzez rejestracje na loterii. Najlepszym sposobem jest dołączenie do grupy (Camp), która sama organizuje jedzenie, nocleg oraz często bar i obóz tematyczny.
Samo miasto ma kształt podkowy i zajmuje przestrzeń kilku kilometrów. Na środku znajduje się Playa – plaża, na której artyści budują instalacje. W samym centrum plaży stoi drewniany symbol Burning Man a tuż za nim „świątynia”. Punkt kulminacyjny festiwalu przypada na ostatni weekend lata, kiedy to odbywa się spalenie posągu „Burning Man” oraz „świątyni”. Jeszcze przez miesiąc na pustyni pozostają ekipy sprzątające, które przeczesują piach, by po festiwalu nie został żaden ślad. Dzięki temu stan Nevady z roku na rok odnawia pozwolenie na Burning Man.

O artyście
Sylvester Zawadzki na co dzień mieszka i pracuje w Nowym Jorku jako fotograf. Jest poszukiwaczem przygód i chętnie podróżuje po świecie. Jego prace i przygody można śledzić na Instagramie @innyworld.
„Pierwszy raz pojechałem na festiwal Burning Man, kiedy mój zaufany towarzysz podróży i przyjaciel powiedział mi, że jest to coś co raz w życiu muszę zrobić. Nie skłamał, a festiwal przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Trzy lata później wróciłem tam z żoną i wszystko to zrobiło na mnie jeszcze większe wrażenie. Za parę lat chcę wrócić z żoną i dzieckiem do tego największego na świecie placu zabaw.”

O Nocnym Markecie

Nocny Market to stały targ otwarty w każdy weekend w godzinach wieczornych (piątek/sobota 17:00-1:00, niedziela 16:00-23:00). Zajmuje on nietypową lokalizację w centrum stolicy – perony starego dworca PKP Warszawa Główna Osobowa (ul. Towarowa 3). Pod tym jednym adresem organizatorzy zgromadzili 20 najciekawszych wystawców streetfood’owych, w tym znane restauracje i foodtrucki, o zróżnicowanej ofercie gastronomicznej. Poza jedzeniem, na terenie marketu można znaleźć oryginalnych wystawców lifestyle’owych, a także punkty miejskich usług np. stoisko tatuatorskie czy barber shop. Każdego wieczoru o oprawę muzyczną dbają DJ’e oraz zespoły, a o orzeźwiające napoje – wykwalifikowani barmani.
Wystawa fotografii Sylvestra Zawadzkiego jest już trzecią w historii Nocnego Marketu akcją promującą sztukę. Do tej pory na Głównym można było podziwiać prace czołowego polskiego plakacisty Andrzeja Krajewskiego oraz design sitodrukowy.

Nocny Market działa w każdy weekend:
Piątek, sobota – 17:00 – 1:00
Niedziela – 16:00 – 23:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *