galeriaRusz

Prasówka

Czas postanowień noworocznych, czyli bilbordy Galerii Rusz w styczniu 2016

Początek roku to tradycyjnie czas patrzenia na swoje życie „nowymi” oczami i czas postanowień noworocznych. To czas nadziei i niecierpliwych oczekiwań na to, co przyniesie nam kolejny rok.

To czas poszukiwania doradców i przewodników. To czas mobilizowania się do działania.

To też czas refleksji i namysłu nad tym, jak wygląda nasz osobisty i wspólny DOM.

Zapraszamy do oglądania nowych bilbordów Galerii Rusz pt. – „Postanowienia”, „Dom” i „Rozwiązanie” już na bilbordach w Toruniu i Warszawie.

 Praca „Rozwiązanie” w Warszawie do oglądania w następujących lokalizacjach:

  1. Al. Prymasa Tysiąclecia / do Górczewskiej/Stadion OLIMPIA,
  2. Czerniakowska / Łazienkowska 3,
  3. Górczewska 89 / ZOZ,
  4. Puławska 419 / Sójki/REAL,
  5. Wał Miedzeszyński 407 / Baseny

„Galeria Rusz” to autorski projekt artystycznego duetu w składzie Joanna Górska (artysta) i Rafał Góralski (artysta i socjolog). Artyści specjalizują się przede wszystkim w tworzeniu sztuki publicznej – tworzą bilbordy, plakaty, instalacje, murale, animacje, performance i akcje. Projekt jest realizowany od 1999 roku w Toruniu i jest to najdłużej działający projekt tego typu na świecie, gdzie w stałej lokalizacji prezentowane są prace artystyczne. Od września 2013 roku działa również warszawski oddział Galerii Rusz. Artyści prezentują swoje

prace na 5 nośnikach bilbordowych, w różnych lokalizacjach stolicy. Ekspozycja jest zmieniana na początku każdego miesiąca.

Artyści mówią o sobie: „Jesteśmy współczesnymi, miejskimi humanistami. Wprowadzamy w przestrzeń miejską, która jest odhumanizowana, skomercjalizowana i nasycona reklamami, ludzkie wartości. Nośnik bilbordowy, tradycyjnie używany do ekspozycji komercyjnych reklam, zmienia swoją funkcję i służy tu do prezentacji sztuki. Każdy z nas, członków społeczeństwa, czy tego chce, czy nie, współtworzy rzeczywistość. Celem bilbordów Galerii Rusz jest pokazanie, że możemy stwarzać zarówno pozytywny aspekt rzeczywistości, jak i negatywny”. Tworząc swoją sztukę artyści czerpią inspiracje ze sztuki konceptualnej (Barbara Kruger, Jenny Holzer), poezji wizualnej, twórczości Picassa, Matisse’a, Legera czy Lichtensteina, jak i klasyków polskiej szkoły plakatu.

Artyści byli wyróżnieni licznymi stypendiami i nagrodami (m.in. kilkakrotne stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium „Młoda Polska”, Nagroda Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Nominacja do Nagrody Fundacji Deutsche Bank „Spojrzenia”). Mają na swoim koncie liczne wystawy w Polsce i za granicą (Londyn, Birmingham, Norwich, Berlin, Nowy Jork, Oakland).

Aktualnie Galeria działa na 7 bilbordach (2 w Toruniu i 5 w Warszawie).

Lokalizacje toruńskie: Szosa Chełmińska / Targowisko Miejskie, Wały Gen. Sikorskiego / CSW Znaki Czasu.

Lokalizacje warszawskie: co miesiąc się zmieniają

Nasza sztuka poRUSZa – serce, umysł i duszę!!!

Więcej informacji o Galerii Rusz znajdziecie na stronie:

http://www.galeriarusz.art.pl

i na FB:

http://www.facebook.com/GaleriaRusz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *