indeks1

Prasówka

JUŻ ZA MIESIĄC BIG BOOK FESTIVAL!
Pełny program czwartej edycji Dużego Festiwalu Czytania

wielka ucieczka I the great escape
10-12 czerwca I Warszawa I Pałac Szustra i Park Morskie Oko

William Szekspir w wersji pop, seans leczenia literaturą, teleturniej niewiedzy
o Henryku Sienkiewiczu, słuchowisko o Zuzannie Ginczance, gry, wykłady i pisarskie gwiazdy z pięciu kontynentów. Już za miesiąc rusza najbardziej zakręcony festiwal czytania w Polsce!

Odbędzie się 60 wydarzeń z udziałem ponad 100 gości z Polski i 10 krajów.
Fundacja „Kultura nie boli“, organizator festiwalu, spodziewa się 10 tysięcy czytelników
i zapowiada, że wszystkich zabierze do innego świata. Chodźcie z nami! Lećcie z nami! Płyńcie z nami! Do innego świata, do odległych krajów, w przeszłość i w przyszłość, do niezwykłych historii, do ludzi prawdziwszych i wspanialszych niż w codziennym życiu. Wreszcie – do własnego wnętrza. Literatura pozwala się zgubić i pięknie odnaleźć – zaprasza Anna Król, pomysłodawczyni i dyrektor festiwalu. Festiwal odbędzie się w XVIII-wiecznym Pałacu Szustra i Parku Morskie Oko. Na trzy dni grupa projektowa Centrala stworzy tam scenografię przenoszącą w czasie i przestrzeni. Działać będzie m.in. otwarta czytelnia, Big Book Radio – pierwsze radio literackie i mobilna stacja kulinarna. – Warto przybyć z kocami, koszami piknikowymi, latawcami i parasolami. Ekwipunek ułatwiający oderwanie się od rzeczywistości jest mile widziany – zapraszają organizatorki.

Festiwal rozpocznie w piątek, 10 czerwca późnym wieczorem HAMLET #CASTING – multimedialny eksperyment teatralny na motywach Szekspira. W plenerowym wydarzeniu zobaczymy ponad dwudziestu znanych aktorów, na żywo wystąpią popularni muzycy. Sobotę i niedzielę 11 i 12 czerwca wypełnią rozmowy, potyczki, spacery, pogadanki z udziałem m.in.: Józefa Hena, Elżbiety Cherezińskiej, Bogusława Wołoszańskiego, Grażyny Plebanek, Łukasza Orbitowskiego, Justyny Kopińskiej. – Porozmawiamy o pisaniu scen erotycznych, o fascynacji złem, fenomenie hipsterstwa, modzie na powieści historyczne, a także o wkurzeniu czytelników na uprzedmiotowienie literatury. Pisarze i publiczność wspólnie zmierzą się z elektryzującymi nas problemami – mówi Paulina Wilk, wicedyrektor festiwalu. – Z autorami zagranicznymi poruszymy i piękne, i bolesne wątki współczesności. W tym roku gościmy cały świat – dodaje.

Gwiazdami Big Book Festival będą autorzy z odległych zakątków, m.in. z Nowej Fundlandii – Michael Crummey, z Indii – Rana Dasgupta, z Argentyny – Martin Caparrós. Z czytelnikami spotkają się też Lars Mytting, Kritisna Sabaliauskaitė, Deborah Moggach, Boris Akunin, Steve Sem-Sandberg czy Yasmina Khadra. Jak zawsze w nieformalnej atmosferze.

Smokingi, koturny i trudne słownictwo radzimy zachować na inne okazje, u nas obowiązującą etykietą jest otwartość i swoboda – podkreślają organizatorki.

W programie festiwalu dużo nowości. Po raz pierwszy odbędzie się seria spotkań
UWAGA: PREMIERA! To sześć książek, które festiwal poleca na nadchodzące lato. Rozmowy z ich autorami poprowadzą inni pisarze, na przykład z Michałem Piedziewiczem spotka się Anna Dziewit-Meller, a z Matthiasem Nawratem – Wojciech Kuczok. W bloku znalazły się też powieści Katarzyny Puzyńskiej, Magdaleny Parys, Vedrany Rudan i Anne Tyler.

W bloku POGADANKI fascynujące miniwykłady o wielkich kompozytorach: Kilarze, Mycielskim, Panufniku i Szymanowskim, a także o książkach, które zmieniły świat: Koranie, „Mein Kampf“ i „Kapitale“. W bloku LITERATURA DLA KUCHAREK legendy o kulturze i potrawach z krańców globu w wykonaniu Grupy Studnia O. A także kuchnia mobilna Kukbuk, czyli społeczny happening, który rozwiązuje języki podczas posiłku z nieznajomymi.
Które wydarzenia najbardziej polecają same organizatorki?

Znów pobijemy REKORD ŚWIATA w liczbie osób czytających na wolnym powietrzu – zaprasza Wilk. – Tym razem ta radosna manifestacja odbędzie się na parkowej polanie. Wystarczy wziąć książkę, pobrać numerek i rozsiąść się z lekturą na pół godziny – wyjaśnia.

Anna Król rekomenduje natomiast projekty z pogranicza literatury, terapii i słuchowiska.

To nasza specjalność: unikatowe wydarzenia zawieszone pomiędzy różnymi twórczymi dyscyplinami. Tekst jest punktem wyjścia, ale prowadzi w zaskakujące wymiary odczuwania
i rozmyślania. Tegoroczne wydarzenia zostały stworzone tak, by poruszyć, rozbawić, ale też najdosłowniej leczyć bolączki codzienności – mówi.

Działać będzie m.in. SANATORIUM LITERACKIE, do złudzenia przypominające to
z „Czarodziejskiej góry“ Tomasza Manna. Każdy pacjent uzdrowiska zostanie poddany diagnozie, a następnie otrzyma odpowiednią dla swej dolegliwości leczniczą dawkę słynnej powieści w wykonaniu Przemysława Bluszcza. Uwaga, liczba miejsc leżących ograniczona!
Premierowo zaprezentowane zostanie także słuchowisko ZUZANNA o zmarłej w 1944 r. poetce – Zuzannie Ginczance. Za scenariusz i reżyserię tej dźwiękowej opowieści odpowiada duet – Jarosław Mikołajewski i Tomasz Cyz, a udział biorą m.in. Maja Komorowska, Maria Maj i Przemysław Stippa. Wydarzenie, realizowane we współpracy z Medium Publicznym można wspierać na platformie crowdfundingowej polakpotrafi.pl.

Najzabawniejszy będzie TELETURNIEJ NIEWIEDZY O HENRYKU SIENKIEWICZU, inspirowany „Wielką grą“. Publiczność wraz prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem będzie szukać odpowiedzi na pytania dotyczące dzieł i życia noblisty. – Im mniej się wie, tym lepsza zabawa! Chodzi o to, byśmy wspólnie na nowo odkryli tego pisarza, a przy tym dużo się śmiali. Bez obaw, nad naszą niewiedzą będą czuwali najlepsi sienkiewiczolodzy: Ryszard Koziołek i Joanna Sztachelska. Na pewno wyjdziemy z tej hecy mądrzejsi – zachęca Wilk.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Big Book Festival jest wolny, na niektóre obowiązują zapisy. Pełny program: bigbookfestival.pl

Program:

trzy dni
60 spotkań
100 gości
i tysiące czytelników.

Jedyne takie międzynarodowe wydarzenie w Warszawie.
Autorski festiwal dla entuzjastów czytania.
Całkowicie otwarty i angażujący.
Czwarta edycja: 10-12 czerwca 2016!

Pałac Szustra // Warszawa // Park Morskie Oko 2

PIĄTEK, 10 CZERWCA
GODZ. 22.30

Hamlet #Casting
Wydarzenie Otwarcia

SZCZEGÓŁY I ZAPISY NA BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI OD 16.05.
Partnerami wydarzenia są British Council i Uniqa Ubezpieczenia

 

SOBOTA, 11 CZERWCA
GODZ. 10.00
LITERACKIE SANATORIUM

Sprawdź, który fragment „Czarodziejskiej góry” najszybciej cię wyleczy. Pięć nastrojów i pięć kuracji. Czyta Przemysław Bluszcz, słuchanie tylko w pozycji leżącej
SB-ND, 11-12.06, GODZ. 10.00, Amfiteatr, UWAGA – ZAPISY!

 

GODZ. 12.00
PORĄB I PŁYŃ

O czym skrycie marzą współcześni drwale i dlaczego Norwegowie piszą najlepsze powieści. O chłopięcej kruchości i męskiej sile z Larsem Myttingiem, autorem premierowej „Płyń z tonącymi” rozmawia Paweł Goźliński.
SB, 11.06, GODZ. 12.00, Namiot

 

UWAGA: PREMIERA! ŁASKUN
W domu sędziego policjant odkrywa makabryczną inscenizację i sam staje się podejrzany. Czy w kryminałach wszystko już było i czy zawsze chodzi o to, żeby się bać Katarzynę Puzyńską pyta Małgorzata Halber.
SB, 11.06, GODZ. 12.00, Koncertowa
BEZSENNE NOCE

W nowych dziennikach Józef Hen znów zmaga się ze światem. Czy długie życie pozwala pogodnie patrzeć w przyszłość? Jeśli historię piszą zwycięzcy, czy nie lepiej czytać przegranych? Grażyna Lutosławska pyta pisarza o to, co było, jest i będzie.
SB, 11.06, GODZ. 12.00, Amfiteatr

 

ZWYCZAJNE SZALEŃSTWO

Jacek Dehnel i Zośka Papużanka piszą o kanonach piękna, sukcesu i normalności. Ale ich bohaterami są odszczepieńcy. Co wynika z wolności wariatów? I co tracimy żyjąc potulnie pyta Tomasz Stawiszyński.
SB, 11.06, GODZ. 12.00, Salon

 

JUTRO IDZIEMY DO KINA

Wyprawa tropem gwiazd przedwojennego kina. Gdzie nagrywała Pola Negri, Wanda Jakubowska i Jerzy Toeplitz szykowali rewolucję i gdzie rodziła się propaganda kina artystycznego. Na finał – specjalna wystawa w Fotoplastikonie. Prowadzi Jerzy S. Majewski, autor „Spacerownika po filmowej Warszawie”.
SB, 11.06, GODZ. 12.00, UWAGA – ZAPISY! spotkania@big-book.pl

SZEKSPIR GREAT ESCAPE

Specjalnie dla festiwalu Room Escape Warszawa ® przygotował zabawę „Wielka ucieczka Szekspira”. Czas akcji: Anglia elżbietańska. Miejsce: gabinet, w którym poeta wszech czasów tworzył i pozostawił cenne wskazówki. Zanim wejdziesz do gry, przypomnij sobie, kogo kochał Romeo, jakie słynne słowa wypowiedział Hamlet i z kim walczył Makbet. Pokój ucieczki (z ang. escape room) to zespołowa gra przygodowa. Aby wydostać się z gabinetu, trzeba rozwikłać łamigłówki, otworzyć skrytki i świetnie się bawić. Czasu jest niewiele, czy uda się rozwiązać wszystkie zadania? Gra dla dużych i małych (45 min.).
SB, 11.06, GODZ. 12.00-20.00, Gabinet Szekspira (jedna gra trwa 45 min., zaczynamy o każdej pełnej godzinie)
UWAGA –  ZAPISY! spotkania@big-book.pl oraz www.roomescape.pl

 

KUCHNIA MOBILNA KUKBUK

Wędrująca stacja kulinarna zbliża ludzi i pozwala dzielić się posiłkiem. Nabij kolbę, przypraw i poczęstuj nieznajomego, a poczujesz, jak pękają lody i rozwiązują się języki. Dowiedz się, jak najprostsze pokarmy dają życie, stanowią nowe źródła energii i ekologiczne budulce.
SB, 11.06, GODZ. 12.00-16.00, Patio

 

GODZ. 14.00
WOJNA NA ZAWSZE

Dwadzieścia lat po wojnie w Bośni reporter, który był świadkiem bestialstwa, wraca, by opisać dalsze losy ofiar. Czy dziennikarz ma prawo walczyć o prawdę? Brytyjskiego korespondenta Eda Vulliamy’ego pyta Michał Kukawski.
SB, 11.06, GODZ. 14.00, Namiot

 

ŻYCIE NIEWARTE ŻYCIA

O wojennej eliminacji chorych, pochodzeniu zła, umysłach oprawców i życiu po zbrodni szwedzki autor powieści „Wybrańcy” Steve Sem-Sandberg mówi Jerzemu Sosnowskiemu.
SB, 11.06, GODZ. 14.00, Amfiteatr
BUNT CZYTELNIKÓW

Coraz więcej kampanii czytelniczych, coraz agresywniejsza promocja. Książki jako produkt, literatura jako towar. Dlaczego czytamy coraz mniej? Rozmawiają: Renata Kuryłowicz, Konstanty Kot Przybora, Roman Bielecki OP i Anna Król.
SB, 11.06, GODZ. 14.00, Salon

 

WIECZNE DZIECI

Od czego zaczęło się pisanie, skąd w pisarzu wrażliwość i jak literatura pozwala pozostać dzieckiem. O źródłach twórczości i wyrobraźni z autorami rozmawia Kasia Stoparczyk. Pytania zadają także dzieci. Odpowiadają m.in. Zośka Papużanka i Magdalena Parys.
SB, 11.06, GODZ 14.00, Koncertowa

 

SZYMANOWSKI. ANATOMIA UTWORU

„Król Roger” Karola Szymanowskiego. Opera czy misterium? Arcydzieło czy utwór pęknięty? A może dzieło życia, po którym kompozytor już „nic takiego nie potrafił napisać”. Anatomii jednego utworu dokonuje Tomasz Cyz.
SB, 11.06, GODZ. 14.00, Videoteatr

 

W POGONI ZA STRYJEŃSKĄ

Spacer z fragmentami dzienników Zofii Stryjeńskiej. Którą z kamienic na Rynku Starego Miasta wciąż zdobi jej polichromia. Gdzie bywała, piła kawę i robiła skandale. Co pokazała w Zachęcie. Warszawskie ślady „księżniczki sztuki polskiej” odsłania Marlena Salwowska (Ciekawi Warszawy).
SB, 11.06, GODZ. 14.00, UWAGA – ZAPISY! spotkania@big-book.pl
GODZ. 16.00
KRANIEC ŚWIATA

O Nową Fundlandię – krainę ludzi krnąbrnych i zawziętych, zawieszoną między magią a rzeczywistością i o sprawy, które zdarzają się tylko na krańcu świata, Michał Nogaś pyta pisarza i poetę Michaela Crummey’a.
SB, 11.06, GODZ. 16.00, Namiot

 

COMEBACK OBOJGA NARODÓW

Można zawrócić czas i sprawić, że XVII-wieczną trylogię o Rzeczypospolitej czyta Polska i Litwa. Co sprawia, że znów kochamy powieści historyczne Magdzie Mołek opowie autorka Kristina Sabaliauskaitė.
SB, 11.06, GODZ. 16.00, Amfiteatr

 

KSIĄŻKA, KTÓRA ZMIENIŁA ŚWIAT
MEIN KAMPF. PROPAGANDA

Stworzona przez Adolfa Hitlera podstawa ideologii nazistowskiej to jedna z najgorzej napisanych książek w historii. Jak stała się bestsellerem i przyniosła autorowi fortunę wyjaśnia Bogusław Wołoszański.
SB, 11.06, godz. 16.00, Salon

UWAGA: PREMIERA! DOMINO

Wybucha wojna i trójmiejski przestępca postanawia zachować się porządnie – wyrusza na front. Wielka historia wszystko komplikuje. O uwikłane pokolenie, jego dramaty i wolę przetrwania Anna-Dziewit Meller pyta Michała Piedziewicza.
SB, 11.06, GODZ. 16.00, Koncertowa

MYCIELSKI. NA POCZĄTEK
Iwaszkiewicz uważał go za najinteligentniejszego człowieka, jakiego poznał. Miłosz u nikogo nie spotkał tak wielkiego dystansu do siebie i  świata. O wolności wewnętrznej jednego z mistrzów muzyki i literatury XX w. opowiada Radosław Romaniuk.
SB, 11.06, GODZ. 16.00, Videoteatr

 

KUCHENNE OPOWIEŚCI. ZIARNKO GRANATU

Dlaczego ziarnko granatu może decydować o życiu i co zupa z soczewicy ma wspólnego z  dworem sułtańskim? Zmysłowy świat Wschodu i Południa, symbolika tradycyjnych pokarmów w opowieściach Grupy Studia O. Opowiadają: Agnieszka Aysen Kaim i Małgorzata Litwinowicz. Na lutni oud gra Mateusz Szemraj.
SB, 11.06, GODZ. 16.00, Patio

 

POWROTY DĄBROWSKIEJ

W lutym 1945 r. Maria Dąbrowska wraca do stolicy. W opowiadaniu „Pielgrzymka do Warszawy” opisuje panoramę zrujnowanego miasta. Idziemy tropem jej przeżyć i rycin Tadeusza Kulisiewicza, które pomogą zrozumieć, jak wojna odmieniła stolicę. Prowadzi Małgorzata Chomicz-Mielczarek (Ciekawi Warszawy).
SB, 11.06, GODZ. 16.00, UWAGA – ZAPISY! spotkania@big-book.pl

 

GODZ. 18.00
MIASTO ZE ZŁOTA

W Delhi pojawiły się demony chciwości. O tym, czy możliwe są sprawiedliwe miasta i czy czeka nas bunt ubogich pisarz Rana Dasgupta opowiada Łukaszowi Wojtusikowi.
SB, 11.06, GODZ. 18.00, Namiot

 

HARDA

Co nas kręci w Piastach, dlaczego przegapiamy najciekawsze wątki polskiej przeszłości i kim była Świętosława – harda Polka, która władała Szwecją, Danią, Norwegią i Anglią. Z Elżbietą Cherezińską, gwiazdą powieści historycznych, rozmawia Mateusz Trojan.
SB, 11.06. GODZ. 18.00, Amfiteatr

 

PIEKŁO HIPSTERSTWA
Zaglądamy w duszę hipstera. Kim jest ten estetyczny opozycjonista bez etatu, rowerzysta i psiarz popijający prosecco, a od niedawna chodzący na demonstracje? Czy to moda stała się postawą, czy odwrotnie? Karolina Korwin-Piotrowska ciągnie Kubę Wojtaszczyka za język.
SB, 11.06, GODZ. 18.00, Salon

KSIĄŻKA, KTÓRA ZMIENIŁA ŚWIAT.
KAPITAŁ. KRYTYKA

Najgłośniejszą książkę ekonomiczną opublikował w 1876 r. Marks, a uzupełnił Engels. Doprowadziła do rewolucji. Jak ta krytyka kapitalizmu ma się do ery globalizacji i czym się różni proletariusz od prekariusza wyjaśnia Rafał Woś.
SB, 11.06, godz. 18.00, Koncertowa

 

GODZ. 20.00
SAMO ZŁO

Autentyczne cierpienie, udokumentowane zbrodnie, o których lubimy czytać po latach, ale gdy się dzieją – odwracamy oczy. Jak zmienia się poskie zło i co mówi o nas? Tomasz Sekielski rozmawia z Łukaszem Orbitowskim, Justyną Kopińską i Przemysławem Semczukiem.
SB, 11.06, GODZ. 20.00, Namiot
TE RZECZY. O SEKSIE WPROST.

Jak wypada polska seksualność na papierze? Grażyna Plebanek, Agnieszka Wolny-Hamkało i Marta Masada w rozmowie o tym, jak nazywać zmysłowość, żeby nie wyszło tanio i banalnie. I kto robi to lepiej – one czy oni? O erotyce w pisaniu rozmawia Anna Luboń.
SB, 11.06, GODZ. 20.00, Amfiteatr
Niedziela, 12.06
GODZ. 10.00
LITERACKIE SANATORIUM

Sprawdź, który fragment „Czarodziejskiej góry” najszybciej cię wyleczy. Pięć nastrojów i pięć kuracji. Czyta Przemysław Bluszcz, słuchanie tylko w pozycji leżącej
SB-ND, 11-12.06, GODZ. 10.00, Amfiteatr, UWAGA – ZAPISY!

 
ŚNIADANIE NA TRAWIE

Co jadają z rana bohaterowie wielkich powieści i kto nie pisze na pusty żołądek. Anegdoty i śniadania według receptur z książki „Dzień dobry” serwuje Małgosia Minta. Pyta i pomaga Daria Pawlewska.
ND, 12.06, GODZ. 10.00, Patio
GODZ. 12.00
W SAMO POŁUDNIE. REKORD ŚWIATA W CZYTANIU

Czytamy razem pod gołym niebem. Przyjdź z książką lub wypożycz na miejscu, przyprowadź przyjaciół, dzieci albo psa. Zarejestruj się, pobierz numerek i czytaj zdrowo przez pół godziny.
ND, 12.06, GODZ. 12.00, REJESTRACJA OD 11.30, Psia Polana (Park Morskie Oko)

 

NOC DYKTATORA

O nieistniejącym testamencie Kaddafiego i otchłani po terrorze. O tym, jak się kocha, żyje i tęskni w cieniu fanatyzmu mówi Piotrowi Kieżunowi pisarz algierski i krytyk religijnej nienawiści – Yasmina Khadra.
ND, 12.06, GODZ. 12.00, Namiot

 

UWAGA: PREMIERA!
POSKROMIENIE ZŁOŚNICY. DZIEWCZYNA JAK OCET

Anne Tylernapisała nową wersję „Poskormienia złośnicy“. Czy współczesna feministka Kate – poświęci się dla mężczyzny, w dodatku – imigranta? O adaptacjach Szekspira opowiada Roman Pawłowski, fragmenty interpretuje Agnieszka Żulewska.
ND, 12.06, GODZ. 12.00, Amfiteatr

 

KUCHNIA MOBILNA KUKBUK

Wędrująca stacja kulinarna zbliża ludzi i pozwala dzielić się posiłkiem. Nabij kolbę, przypraw i poczęstuj nieznajomego, a poczujesz, jak pękają lody i rozwiązują się języki. Dowiedz się, jak najprostsze pokarmy dają życie, stanowią nowe źródła energii i ekologiczne budulce.
ND, 12.06, GODZ. 12.00-16.00, Patio

SZEKSPIR GREAT ESCAPE

Specjalnie dla festiwalu Room Escape Warszawa ® przygotował zabawę „Wielka ucieczka Szekspira”. Czas akcji: Anglia elżbietańska. Miejsce: gabinet, w którym poeta wszech czasów tworzył i pozostawił cenne wskazówki. Zanim wejdziesz do gry, przypomnij sobie, kogo kochał Romeo, jakie słynne słowa wypowiedział Hamlet i z kim walczył Makbet. Pokój ucieczki (z ang. escape room) to zespołowa gra przygodowa. Aby wydostać się z gabinetu, trzeba rozwikłać łamigłówki, otworzyć skrytki i świetnie się bawić. Czasu jest niewiele, czy uda się rozwiązać wszystkie zadania? Gra dla dużych i małych (45 min.).
SB-ND, 11-12.06, GODZ. 12.00-20.00, Gabinet Szekspira (jedna gra trwa 45 min., zaczynamy o każdej pełnej godzinie)
UWAGA –  ZAPISY! spotkania@big-book.pl oraz www.roomescape.pl

 

GODZ. 14.00

WIELKI GŁÓD

Jak to możliwe, że gdy jedni wyrzucają tony jedzenia, inni co dzień walczą o przetrwanie. Dlaczego setki milionów ludzi wciąż głodują i czy da się z tym coś zrobić. Z argentyńskim reporterem Martínem Caparrósemrozmawia Dariusz Rosiak.
ND, 12.06, GODZ. 14.00, Namiot

 
POKÓJ W HOTELU MARIGOLD

Dokąd podróżujemy czytając i dlaczego wierzymy, że tam bylibyśmy szczęśliwsi? Jak dobrze opowiedziane historie pomagają iść przez życie mówi Marcie Strzeleckiej brytyjska pisarka Deborah Moggach.
ND, 12.06, GODZ. 14.00, Amfiteatr

WARSZAWA-BERLIN. DYKATURA SZCZĘŚCIA
Jak politycy i wizjonerzy wprowadzali w miastach nowy ład, a z nim nowego człowieka. O sensie projektowania szczęśliwych miast z architektami Grzegorzem Piątkiem i Kerstin Gust rozmawia Artur Celiński.
ND, 12.06, GODZ. 14.00, Salon

 

KSIĄŻKA, KTÓRA ZMIENIŁA ŚWIAT
KORAN. OBJAWIENIE
Księga Islamu objawiona prorokowi Muhammadowi miała zreformować ludzkość. Jest sumą zasad wiary i norm obrzędowych. Dlaczego stała się najbardziej spornym tekstem naszych czasów i jak czytać ją ze zrozumieniem opowiada Patrycja Sasnal.
ND, 12.06, GODZ. 14.00, Koncertowa

KILAR. DWIE TWARZE

Mówił: „Jestem jak dr. Jekyll i Mr. Hyde”. Polskę kochał, w Hollywood robił karierę. Raz silny i szalony, innym razem skupiony i wycofany. Skomplikowany geniusz, koneser perfum, krawatów i podróży po świecie. W muzyce wierny tylko sobie. O Wojciechu Kilarze mówi Maria Wilczek-Krupa.
ND, 12.06, GODZ. 14.00, Videoteatr

W PARKU BŁĘKITNEJ MARKIZY

Park Morskie Oko założyła – jako ogród romantyczny – Błękitna Markiza. Ostatni właściciele – Szustrowie pozostawili tu pałac i grobowiec. Jak park przetrwał wojnę, kto pisał o nim wiersze, zjeżdżał tu na sankach i jakie ryby łowi się dziś w stawie opowiada Kamila Gelert (Ciekawi Warszawy).
ND, 12.06, GODZ. 14.00, UWAGA – ZAPISY! spotkania@big-book.pl

 

GODZ. 16.00

ŚMIAĆ SIĘ CZY BIĆ

Współczesna Rosja jako połączenie kryminału, thrillera i antyutopii. Dmitrij Bykow elektryzuje satyrycznymi komentarzami. O tym, jaką przyszłość wróży Rosjanom, opowiada Łukaszowi Jasinie.
ND, 12.08, GODZ. 16.00, Namiot

TURNIEJ NIEWIEDZY O HENRYKU SIENKIEWICZU

Zabawa dla fanów i niezorientowanych. Co o wiemy o najpopuarniejszym polskim pisarzu, a co nam się tylko wydaje? Dowcipne pytania, łamigłówki, nagrody i emocje rodem z „Wielkiej Gry“. Pytają eksperci – Ryszard Koziołek i Joanna Sztachelska. A Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek szukają prawidłowych odpowiedzi wraz z publicznością. Prowadzi z klasą – Agnieszka Obszańska.
ND, 12.06, GODZ. 16.00, Amfiteatr

 

UWAGA: PREMIERA! BIAŁA RIKA

Były sobie dwie niemieckie bliźniaczki, które pokochały tego samego Polaka… Jak wybory przodków żyją w kolejnych pokoleniach opowiada Sylwii Chutnik autorka Magdalena Parys.
ND, 12.06, GODZ. 16.00, Salon

 

UWAGA: PREMIERA! WSZYSTKIE ŚMIERCI DZIADKA JURKA

Jak spryt i humor pozwolił dziadkowi przetrwać czas wojny i zniewolenia, o chodzeniu po śladach dzieciństwa opowie Wojciechowi Kuczokowi debiutujący w Polsce Matthias Nawrat.
ND, 12.06, GODZ. 16.00, Koncertowa

 

PANUFNIK. SIŁA ODMOWY

Dokąd Andrzej Panufnik uciekał od znanych patentów na symfonikę, jak nadał muzyce własny rytm i temperaturę, i jak znalazł uznanie daleko od domu. O życiu i muzyce oddającej harmonię wszechświata mówi Adam Suprynowicz.
ND, 12.06, GODZ. 16.00, Videoteatr

 

KUCHENNE OPOWIEŚCI. DOSTATEK PÓŁNOCY

Legenda o krainie obfitości powstała nad chłodnymi wodami Północy. Im mniej jedzenia, tym więcej w nim dostatku. Grupa Studnia O. snuje opowieści o krainach, gdzie ziarnami wzywa się na duchowe uczty, a maślana czarownica przemienia żyzne łąki. Opowiadają: Beata Frankowska i Małgorzata Litwinowicz. Na skrzypcach gra Olena Yeremenko.
ND, 12.06, GODZ. 16.00, Patio

NA TROPIE TOLKA BANANA

Gdzie się zamelinowała banda Klondike, którędy najbliższej do gabinetu dentystycznego i gdzie przy Dąbrówki elegancko pomieszkiwał Julek. 60 lat po premierze spacerujemy z książką „Stawiam na Tolka Banana”. Prowadzi Małgorzata Karolina Piekarska (Ciekawi Warszawy).
ND, 12.06, GODZ. 16.00, UWAGA – ZAPISY! spotkania@big-book.pl

 

GODZ. 18.00

CAR KRYMINAŁÓW

To koniec serii o rosyjskim Sherlocku. Co teraz czytać będą Rosjanie zakochani w zbrodniach z epoki carów i jak mit złotych czasów chwyta za gardło dzisiejszą Rosję z Borisem Akuninem rozmawia Renata Kim.
ND, 12.06., GODZ. 18.00, Namiot

UWAGA: PREMIERA! OBY CIĘ MATKA URODZIŁA

Wydłuża się ludzkie życie, a z nim – starość. Dlaczego tak trudno być dorosłym dzieckiem słabnącego rodzica i czy starość matek odbiera młodość córkom Vedrana Rudan mówi Paulinie Wilk.
ND, 12.06., GODZ. 18.00, Amfiteatr

 

BETONOWA UTOPIA

W blokowiskach PRL i NRD miało zamieszkać szczęście. Dokąd odeszli lokatorzy utopii? W jaki sposób artyści odczarowują wielkie osiedla z badaczami i aktywistami Hajo Toppiusem, Luise Scholl oraz Beatą Chomątowską rozmawia dziewczyna z bloku – Sylwia Kawalerowicz.
ND, 12.06, GODZ. 18.00, Salon

 

KTO UKRADŁ NIEMCOM LITERATURĘ?

Kto pisze najważniejsze książki w Niemczech? Dlaczego zachwyt wzbudzają autorzy o różnych korzeniach etnicznych, którym język niemiecki do niedawna był obcy. I czy literatura w ogóle może być narodowa? Mówią pisarze-przybysze: Katia Petrowska i Matthias Nawrat oraz tłumaczka Alicja Rosenau. Pyta Marcin Wilk.
ND, 12.06, GODZ. 18.00, Koncertowa

 

SZEMRANA WARSZAWA

Inspirowana książkami Stanisław Milewskiego wyprawa do przedwojennego półświatka, złodziejskich specjalności, rozrywek terrorystów i afer kryminalnych. Opowieść snuta żargonem typowym dla panów i pań „wątpliwej koniunktury“. Prowadzi Michał Kwiatkowski (Warszawa Ukryta).
ND, 12.06, GODZ. 18.00, UWAGA – ZAPISY! spotkania@big-book.pl

 

GODZ. 20.00
ZUZNANNA. Słuchowisko o Ginczance
Wydarzenie zamknięcia
Pewien dziennikarz po latach odkrywa twórczość Zuzanny Ginczanki – wybitnej poetki żydowskiego pochodzenia, która zmarła w 1944 r. Wiersze pochłaniają go. Szuka aktorki, która mogłaby niemal stać się Ginczanką. Usłyszymy m.in.: Maję Komorowską, Marię Maj, Mirosława Konarowskiego, Przemysława Stippę i Marię Dębską. Każdy widz usłyszy jeden specjalnie wybrany wiersz. Scenariusz: Jerzy Mikołajewski, reżyseria: Tomasz Cyz.
ND, 12.06, GODZ. 20.00, Amfiteatr

Partnerem wydarzenia jest #MediumPubliczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *