Bahama Films

Ponieważ wiem, że zagląda tu pokaźne grono Osób pochłaniających filmy w dawkach ponadprzeciętnych, podrzucam Wam ofertę dla tych, którym chodzi po kulturalnej głowie plan / pomysł / marzenie podjęcia pierwszych własnych filmowych prób. Jeśli nosicie się z tym zamiarem od pewnego czasu, nastał dobry moment na przekucie zamiarów w czyny. Bo rusza kolejna edycja warsztatów „Scenopisarstwo dla początkujących” organizowanych przez Bahama Films. A żeby zachęcić Was tym bardziej, mam dla Was konkurs, w którym do zdobycia nie dość że zniżki na kurs, to jeszcze w pakiecie z wydawnictwami komiksowo-książkowymi.

Ażeby zaspokoić ciekawość spragnionych szczegółow, oddaję głos organizatorom:

Scenariopisarstwo dla początkujących – warsztaty

Uwielbiasz kino? Oglądając film, dokładnie analizujesz każdą scenę? Masz pomysł i chcesz pokazać go całemu światu? A może uwielbiasz pisać i chciałbyś się dalej rozwijać? Zapraszamy do Bahama Films! Na naszych warsztatach ‘Scenariopisarstwo dla początkujących’ zdobędziesz wiedzę teoretyczną oraz napiszesz swój pierwszy scenariusz.

Za nami już 8 lat doświadczeń, 28 edycji, podczas których przeszkoliliśmy ponad 600 osób. Przyszedł czas na 29. edycję już wiosną 2019. W ramach warsztatów odbędzie się 5 spotkań po 6 godzin lekcyjnych. Tym razem otwieramy trzy grupy w Warszawie i jedną w Krakowie.

Zaufali nam m.in. pracownicy takich organizacji jak TVP, TVN, Polsat, UW, UJ. Nasi absolwenci dostali się na wymarzone studia filmowe w Polsce i zagranicą, a wiele osób rozpoczęło pracę w telewizji przy pisaniu seriali (jesienią 2016 Polsat rozpoczął emisję serialu napisanego niemal w całości przez naszych absolwentów). Nasi absolwenci byli nominowani i nagradzani w konkursie Script Pro, jedna osoba miała okazję zaprezentować powstały na warsztatach scenariusz podczas festiwalu filmowego w Cannes, a jeden z absolwentów naszych warsztatów był nominowany do Oscara. W 2017 roku aż 3 projekty realizowane we współpracy z naszymi kursantami były prezentowane na międzynarodowych pitchingach w ramach festiwali filmowych. Wśród naszych kursantów znaleźli się zarówno filmowcy (kierownicy produkcji, operatorzy, reżyserzy, aktorzy), jak i osoby zawodowo zajmujące się pisaniem: dziennikarze, redaktorzy, tłumacze i pisarze oraz… osoby zupełnie nie związane z filmem, które dopiero dzięki warsztatom rozwinęły swoje umiejętności w tym kierunku. Teraz Twoja kolej!

Intensywna forma warsztatów, praktyczny charakter, a także doświadczenia zebrane podczas organizowania dwudziestu siedmiu edycji to nasz wyróżnik na rynku. W czasie pięciu 6-godzinnych spotkań Uczestnicy poznają tajniki warsztatu scenarzysty, począwszy od wyboru tematu, opracowania konceptu i struktury scenariusza, aż po sposób kreacji postaci i pisanie dialogów. Oprócz tego dowiadują się, jak wygląda rynek filmowy od kuchni, na jakie scenariusze jest największy popyt w Polsce i za granicą oraz gdzie należy zgłosić się z gotowym materiałem, żeby scenariusz miał szansę na realizację. Uczą się też pitchingu, czyli profesjonalnego sposobu prezentacji własnego projektu filmowego.

Kładziemy nacisk na praktykę! Każdy Uczestnik ma za zadanie napisać scenariusz 30-minutowego filmu fabularnego, będący formą zaliczenia warsztatów. Małe grupy (6-10 osób), a także forma regularnych spotkań i komunikacji online z prowadzącym zajęcia umożliwia ciągłe monitorowanie postępów pracy i wspólne pokonywanie trudności. Odstępy między spotkaniami zostały dopasowane do charakteru zajęć i długości poszczególnych zadań domowych, dając Uczestnikom możliwość efektywnej pracy nad poszczególnymi etapami pisania scenariusza, aż do gotowego tekstu.

W trakcie każdego spotkania prowadzący wraz z Uczestnikami szczegółowo omawiają projekty wszystkich Kursantów. Wraz z ukończeniem zajęć każdy Uczestnik posiada podstawowy warsztat scenarzysty, umożliwiający napisanie krótkiego scenariusza filmowego oraz stanowiący punkt wyjścia do dalszego rozwoju twórczego (w tym do aplikowania do szkół filmowych, a także do uczestnictwa w organizowanych przez nas warsztatach kontynuacyjnych). Ponadto, wszystkie scenariusze wezmą udział w konkursie scenariuszowym dla naszych absolwentów.

Program warsztatów:

  1. Jak zacząć: pomysł, bohater; koncept, tytuł, logline;
  2. Struktura scenariusza, prawne aspekty; synopsis;
  3. Gatunek, temat, przesłanie, scena i sekwencja; treatment
  4. Pierwsze 10 minut i zakończenie, dialog, konflikt, dramaturgia, format scenariusza; drabinka;
  5. Współpraca z reżyserem, pitching, jak sprzedać scenariusz, script doctoring; scenariusz.

Wszystkie informacje dotyczące warsztatów znajdziecie tu – klik!

Czas na obiecany KONKURS!:) Ponieważ niedawno w kalendarzu widniał Dzień Kobiet, napiszcie o filmie z kobiecą protagonistką, który zrobił na Was szczególnie wrażenie (na adres kulturalniekontakt@gmail.com, w temacie wiadomości wpisując: „Bahama Films”). Jak również dlaczego właśnie ten. Wypowiedź zamknijcie w pięciu zdaniach. Na Wasze zgłoszenia czekam do końca tygodnia przyszłego poniedziałku (18.03), przed końcem wtorku autorzy / autorki subiektywnie przeze mnie wybranych wypowiedzi otrzymają mailową informację o wygranej. Nagrody przyznane zostaną wedle poniższego klucza. Powodzenia!

1 miejsce: książka i voucher zniżkowy 300 zł na warsztaty (Książka: „Film animowany. Sztuka czy biznes?” Wydawnictwa Wojciech Marzec)
2 miejsce: komiks i voucher zniżkowy 200 zł na warsztaty (Komiks: komiksy o Batmanie „Ziemia jeden” Geoff Johns i Gary Frank, DC Comics, Wydawnictwo Egmont)
3 miejsce: komiks i voucher zniżkowy 100 zł na warsztaty (Komiks: komiksy o Batmanie „Ziemia jeden” Geoff Johns i Gary Frank, DC Comics, Wydawnictwo Egmont)

 

Batman Ziemia Jeden

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *