
Wyciąg z Kultury
Co: Wystawa „Beksiński Nieznany”
Gdzie: BUW
Kiedy:
Opis wydarzenia:
Wystawa „Beksiński Nieznany”
Zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego – fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych – będzie można obejrzeć w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (BUW) w dniach od 20 marca do 9 kwietnia. Wydarzeniu towarzyszyć będą m.in. wykłady multimedialne, prezentacje filmów dokumentalnych o artyście oraz pokazy VR (wirtualnej rzeczywistości).
Beksiński jakiego nie znamy
– Większość osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę „nieznaną” cząstkę Beksińskiego chcemy pokazać podczas wystawy. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy. – mówi Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński”. Wydarzenie daje szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) Zdzisława Beksińskiego. Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), który pozwala „wniknąć” w świat stworzony w oparciu o wyobraźnię artysty. Filmy dokumentalne przybliżają sylwetkę Beksińskiego jako człowieka i artysty. Dopełnieniem wystawy jest wykład opisujący w skondensowany sposób życie i całą drogę twórczą Beksińskiego.
******
Zdzisław Beksiński (1929-2005) – fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powraca do rodzinnego miasta. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadza się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską, a w latach 90. odkrywa grafikę komputerową. Zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.
Organizatorzy:
Fundacja „Beksiński”
Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego
MUZEUM Historyczne w Sanoku
Miejsce wystawy:
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
(Poziom 0)
ul. Dobra 56/66
Data i godziny otwarcia wystawy:
20 marca – 9 kwietnia 2017
pon. – pt. 10.00 – 20.00
sb. – nd. 10.00 – 21.00