Wiosna Filmów

W tym roku ekrany warszawskich kin rozkwitną filmowa wiosną 5 kwietnia. Tego dnia rusza 25. edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW. I rozgości się Wiosna na filmowej mapie stolicy na dłużej niż zwykle, gdyż potrwa 10 dni (do 14 kwietnia). Na seanse zaproszą Kina Amondo oraz, po raz pierwszy, Elektronik. Dwa kina pokażą łącznie 60 filmów. W tym 5 polskich premier i kilkanaście przedpremier. Bilety na seans kosztować będą raptem tyle co kawa na mieście: 12 złotych.

Repertuar obejmie filmy z całego globu, nagradzane na licznych festiwalach: od Cannes i Berlina, przez Wenecję i Karlowe Wary, po Sundance i San Sebastian. Jak również pozycje i nominowane, i nagrodzone do Europejskich Nagród Filmowych i Oscarów.

Jakie tytuły konkretnie zobaczymy podczas tegorocznej Wiosny Filmów? Oddajmy głos organizatorom Festiwalu:

Jedną z polskich premier festiwalu i zarazem Filmem Otwarcia WIOSNY FILMÓW będzie zdobywca Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym MFF w Berlinie, izraelsko – niemiecko – francuska koprodukcja „SYNONIMY”. Obraz zostanie pokazany po raz pierwszy w Polsce 5 kwietnia w kinie Elektronik.

Drugą polską premierą będzie francuski komediodramat „PAMIĄTKI CLAIRE DARLING”, nowy film Julie Bertuccelli, cenionej reżyserki („Kiedy Otar odszedł”, „Drzewo”, „Szkoła Babel”) i byłej asystentki Krzysztofa Kieślowskiego. W filmie już po raz dwunasty (!) spotykają się przed kamerą dwie ikony francuskiego kina: Catherine Deneuve i jej córka Chiara Mastroianni.

W trakcie WIOSNY FILMÓW, widzowie jak zwykle, będą mogli zobaczyć filmy zanim wejdą one do repertuarów polskich kin. W tegorocznym programie festiwalu znajdzie się kilkanaście propozycji przedpremierowych. Wśród nich:

„SAUVAGE” – zdobywca nagrody FIPRESCI na MFF w Jerozolimie, rewelacyjny debiut reżyserski Camille’a Vidala-Naqueta. W kinach od 17 maja.

Historia Léo (świetny Félix Maritaud znany ze „120 uderzeń serca”), który mieszka na ulicy i żeby przeżyć, spotyka się z mężczyznami za pieniądze. Najbliższą mu osobą jest jego przyjaciel, który też się prostytuuje, ale ponieważ jest silniejszy, potrafi go obronić przed innymi chłopakami i niebezpiecznymi klientami. Léo bardzo by chciał, żeby ich przyjaźń przerodziła się w coś więcej, jednak w ich świecie nie ma miejsca na takie uczucia.

„KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ” – islandzka komedia, która zachwyciła publiczność na MFF w Cannes i zdobyła nagrody publiczności na festiwalach w Tromsø i Sewilli.

Lokalna eko-aktywistka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska. Halla działa w obronie tego, w co wierzy i nie cofnie się przed niczym, nawet, gdy jej przeciwnicy próbują zrujnować jej reputację.

„YULI” – nagrodzona na MFF w San Sebastián oraz nominowana do pięciu „hiszpańskich Oscarów”, ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty z samym baletmistrzem w roli głównej. W kinach 16 sierpnia 2019.

Tytułowy Yuli to przydomek, który nadaje Carlosowi Acoście jego ojciec Pedro. Od najmłodszych lat Yuli ucieka od wszelkiej dyscypliny i edukacji; życia uczy się głównie na ulicach zaniedbanej dzielnicy w Hawanie. Jednak Pedro wie, że jego syn ma wrodzony talent i zmusza go do udziału w zajęciach tanecznych. Wbrew swojej woli i mimo początkowej niesubordynacji, Yuli zostaje urzeczony światem tańca.

„MILCZĄCA REWOLUCJA” – oparty na motywach bestsellerowej powieści Dietricha Garstki, nowy film uznanego niemieckiego reżysera Larsa Kraume, autora thrillera „Fritz Bauer kontra państwo”. W kinach od 7 czerwca 2019.

Film opowiada prawdziwą historię grupy uczniów klasy szóstej, którzy postanawiają okazać solidarność z ofiarami powstania węgierskiego, organizując minutę ciszy w trakcie każdej lekcji.

„ASAKO. DZIEŃ I NOC” – rewelacja ubiegłorocznego festiwalu w Cannes – niezwykle klimatyczna adaptacja bestsellerowej powieści uznanej japońskiej autorki Tomoki Shibasaki, w reżyserii cenionego japońskiego reżysera Ryûsuke Hamaguchiego. W kinach od 24 maja 2019.

Asako mieszka w Osace. Zakochuje się w Baku, wolnym duchu. Pewnego dnia chłopak znika bez śladu… Dwa lata później znów spotykamy Asako. Obecnie mieszka w Tokio i spotyka się z Ryohei. Chłopak wygląda dokładnie jak Baku, ale ma zupełnie inną osobowość…

Więcej informacji znajdziecie na stronie Festiwalu – klik!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *